14 nyári olvasmány Napsütötte Toszkána hangulatban
Ha nyár, akkor Napsütötte Toszkána hangulat! Legalábbis nálam menetrendszerűen megjelenik minden nyáron az igény, hogy úgy olvasnék valami Napsütötte Toszkána hangulatút. Általában egy-két ilyen jellegű könyvre vagyok hitelesítve egy szezonban – legalábbis az utóbbi évek tapasztalatai alapján, de mindig igyekszem odafigyelni arra, hogy épp milyen olvasmány szólít meg –, ám ezek ilyenkor rettenetesen jól tudnak esni a lelkemnek.
Korábban már két Napsütötte Toszkána hangulatú könyvválogatást is hoztam (még a régi blogon: nézd meg a 2021-es verziót ITT, a 2022-es válogatást pedig ITT). Közben pedig már elkezdtem nézelődni, hogy mi legyen az idei nyaram aktuális „Napsütötte Toszkánája”, így arra gondoltam, legfőbb ideje, hogy készítsek egy újabb válogatást.
De mitől is lesz Napsütötte Toszkána hangulatú egy történet?
A célom nem az volt, hogy egy az egyben az eredeti történetet (Frances Mayes: Napsütötte Toszkána) újragondoló köteteket keressek – bár akadnak köztük olyanok, amelyek meglehetősen hasonló jellegűek.
Inkább azokra a jellegzetességekre összpontosítottam, amelyektől számomra annyira szerethető ez a miliő. Nézzük, mik ezek:
A kiindulópont többnyire valamilyen nehéz élethelyzet, érzelmi megrázkódtatás.
Gyakran valamiféle veszteség éri a központi karaktert, legyen szó válásról vagy szakításról, közeli hozzátartozó haláláról, esetleg anyagi csődről, egészségügyi problémáról, kiégésről, kirúgásról vagy felmondásról, illetve egyéb nehéz élethelyzetről, váratlan mélypontról, ami padlóra küldi főhősünket.
Az újrakezdés központi elemként jelenik meg.
Ennek olykor egy váratlan örökség formájában megörökölt ingatlan vagy birtok az alapja, esetleg önkéntes elvonulás, nem ritkán valamilyen családi titokhoz kapcsolódva.
Az új kezdet általában valamilyen fizikai környezetváltozással is együtt jár.
Az újrakezdés általában nagyobb léptékű utazáshoz, elvonuláshoz, esetleg költözéshez kapcsolódik, ami rendszerint teljesen kiszakítja a főszereplőt korábbi életéből, és másfajta életritmust követel meg tőle.
Többnyire festői (gyakran mediterrán, vidéki, kisvárosi) környezetben játszódik.
Nem ritkán valamilyen düledező, romos házikó; patinás, titkokkal teli villa; lepukkant, ámde barátságos panzió; aprócska kézműves bolt vagy hangulatos kis kávézó a helyszín, buja növényzettel, varázslatos környezetben – általában egy csöpp faluban, kisvárosban, üdülőövezetben, borvidéken, esetleg vadregényes szigeten.
A nehézségek mellett megjelenik benne az életigenlés, hangsúlyos a belső utazás.
A történben általában a külső és belső utazás is megjelenik, a főhős egyre jobban megismeri saját magát, önazonosabbá és kiegyensúlyozottabbá válik, az erőforrásait mobilizálva leküzdi az akadályokat, és új fejezetet nyit az életében.
Az új környezetben új emberi kapcsolatok alakulnak ki, új közösségeket ismerünk meg, gyakran váratlan, új szerelem szövődik.
Főhősünk új közösségekbe illeszkedik be, ahol saját magának is újabb oldalát ismeri meg. Gyakran központi elem egy kialakuló románc is (amely ellen jellemzően eleinte tiltakozik megsebzett szívű főszereplőnk).
Többnyire különböző mértékű könnyedség jellemzi a történetet (még ha ez gyakran keserédes is).
Bár nem mindegyik Napsütötte Toszkána hangulatú könyvre mondanám, hogy „limonádé” (amire pedig azt mondom, azt sem degradáló értelemben), azért ezek leginkább a könnyedebb, „jól csúszó” és könnyen emészthető vonalon mozgó történetek, amelyek egy forró, nyári napon is jól esnek, finoman simogatják a lelket.
Jellegzetes az atmoszféra, amelyben jól esik elmerülni.
Erős hangulatfestés, elvarázsoló, kellemes miliő a jellemző, amelyben könnyen és szívesen elmerül az olvasó (olykor akár hangsúlyosabb gasztrovonallal megbolondítva).
Gyakran „cukormázas” a történet – hol csupán finom rétegben, hol émelyítően vastagon meglocsolva.
Nos, igen: az újrakezdés sztori pedig gyakran attól édes, hogy több-kevesebb cukormázzal van bevonva. Gyakran egészen álomszerűen alakul főhősünk sorsa: megtalálja a szerelem, új karrierbe kezd, új otthona és barátai lesznek, leküzd minden akadályt, és gyakorlatilag ellovagol a naplementébe.
A cukormázhoz kapcsolódóan pedig hiába is szépíteném, lássuk be: időnként (gyakran) egészen közhelyes. (Amivel – félreértés ne essék – nincs semmi baj, az ilyen könyveknek is helye van, ezért is született róluk ez a válogatás. Meg az előző kettő.)
Ezek tehát a „recept” összetevői, amelyek sejtésem szerint különböző mértékben jelennek meg a válogatásban szereplő történetekben, ugyanakkor különböző módokon, mégis hasonló atmoszférára épülnek.
Tavaly nyáron egyébként Kapinya Viktória: Szívkikötők című regénye volt az éves Napsütötte Toszkánám, azt megelőzően A napsütötte Nightingale tér, három éve a Villa a szigeten, 2020-ban pedig a Szőlőskert Provence-ban.
Most pedig nézzük is a 2024-es Napsütötte Toszkána hangulatú könyvválogatást!
Sheila O'Flanagan:
Ház a narancsligetek között
Juno Ryan úgy érzi, végre révbe ért az élete. Befutott radiológus, és a dolgok nem is alakulhatnának jobban szerelmével, Braddel. Ám amikor a férfi egy szörnyű katasztrófa áldozata lesz, Juno világa összeomlik. Szerelme elvesztése már önmagában óriási tragédia, ráadásul a fiatal nőnek a hírekből kell megtudnia, hogy Brad egész végig hazudott neki.
A megrendült, munkájában egyre többet hibázó Juno Spanyolországba menekül, ahol az elbűvölő Villa Naranjában próbálja összeszedni magát. A csodálatos épület, a kék ég és a gyümölcsökkel teli narancsligetek – no és Pep, a jóképű fiatal borász – igazi gyógyírt jelentenek Juno sebzett szívének, de a valódi gyógyulást neki is akarnia kell.
-
Azonban épp akkor, amikor már késznek érzi magát élete folytatására, újabb sokkoló esemény történik. Képes lesz valaha is maga mögött hagyni a múltat, és újra bízni önmagában?
Sheila O'Flanagan világszerte nagy sikert aratott romantikus regénye a lélek gyógyulásáról és az újrakezdésről mesél a gyönyörű spanyol táj díszletei között.
Fiona Valpy:
A kerti útvesztő
Toszkána, 1943. Beatrice-nek az volt az álma, hogy egy éven át külföldön angolt tanít, de a háború keresztülhúzta a számítását. Nem tudja elhagyni az országot, ezért a Villa delle Colombe-ban húzza meg magát, amelynek kertjében egy ciprusokból ültetett útvesztő található. Az épületben lakó kedves olasz pár többeket, felnőtteket és gyermekeket egyaránt beköltöztet biztonságosnak hitt otthonába. A háború előrehaladtával azonban a birtok lakói borzasztó dolgoknak lesznek tanúi.
2015. Tess férje elvesztését gyászolva, fájdalommal teli szívvel érkezik a villába. Beatrice ma is itt él, ő vigyáz a birtokra – megmutatja Tessnek, hogy ez a kert valódi gyógyír a lelki sebekre. Tess lassacskán kezdi jobban érezni magát. De odalesz a béke, mert megjelenik Marco, a villa tulajdonosa, aki ingatlanfejlesztők kezére akarja játszani a régi épületet.
-
Beatrice ráébred, ha feltárja a villa fájdalmas múltját, megakadályozhatja Marco tervét. Tess is megérti, hogy a Villa delle Colombe nem egyszerűen menedék volt, hanem igazi fáklya, amely beragyogott egy sötét időszakot. Vajon rá tudja venni Tess a tulajdonost, hogy adjon még egy esélyt a patinás helynek – és egyúttal a nő életébe is újra beköszönthet a boldogság?
Kapinya Viktória:
Szívkikötők
Az ötvenes évei végét taposó Éva a mediterrán hangulatú Pécs egyik kis könyves antikváriumának tulajdonosa. Nárcisztikus férjétől való nehéz válása óta mindennapjait főként a boltban gubbasztás, az óriásuszkárjával tett séták, és a felnőtt lányaival való találkozások töltik ki. Lassan felismeri, hogy a depresszió már az ajtaján kopogtat, így egy életvezetési podcast műsor hatására végre erőt vesz magán, és hátrahagyva megfásult életét, leköltözik a tengerhez.
Választása egy online szálláskereső oldalon talált horvátországi világítótoronyra esik, amely egy apró, lakatlan sziget egyetlen apartmanjaként funkcionál. A bolt irányítását kisebbik lányára, Millire hagyja, akinek régóta dédelgetett álma megreformálni az üzlet arculatát.
-
Éva azt reméli, hogy az elvonulása alatt kifundálhatja, mit is akar csinálni hátralevő éveiben: azaz végleg le kell-e húzza a rolót a könyvesboltban és magánéleti fronton.
Egy viharos estén azonban arra kényszerül a szigeten, hogy saját és egy bajba jutott állat bőrét mentve segítséget kérjen a murteri piacon megismert, rendkívül bosszantó férfitól, aki korábban már alaposan leszerepelt előtte. Vajon a kölcsönös ellenszenv és csipkelődés átalakulhat-e köztük bizalmas barátsággá, netán valami mássá is?
Sikerül-e lezárnia zűrös kapcsolatát a továbbra is ráakaszkodó exférjével, vagy örökre megkeseríti majd minden lépését? Mi lehet az oka, hogy a rámenős horvát férfi úgy habzsolja az életet a tengernél, mintha az bármelyik pillanatban véget érhetne? És mi lesz az imádott könyvesbolt sorsa, ha tulajdonosának választania kell a régi élete és a tengerparti lét hívogató varázsa között?
Dee Ernst:
Álmaim szállodája
Egy hotel mindig érdekes találkozóhely. És néha olyanokkal találkozol, akikről nem is hitted volna, hogy pont rájuk van szükséged.
Lucy egy jól menő New York-i szálloda igazgatója. A jövőjét pontosan megtervezte, ám amikor a szerelme (aki történetesen a szálló tulajdonosa) a cég több millió dollárjával a zsebében olajra lép, az élete gyökeresen megváltozik.
Két évvel később a negyvenkilenc éves, magába roskadt Lucy a franciaországi Rennes-ben vállal munkát a Hotel Paradis igazgatójaként. Extravagáns belső terekre, az irányítására váró seregnyi személyzetre és elegáns vendégekre számít, ám ehelyett valami egészen más vár rá: az a feladata, hogy a lepusztult, de bájos szállodát nyüzsgő turistalátványossággá alakítsa. Mégpedig a tulajdon két kezével.
-
Az épület felújítása, működésének megszervezése és Bing, a szinte már idegesítően vonzó művész megismerése közben Lucy váratlanul otthonra talál. De vajon sikerül visszaállítania az egykor előkelő hotel hajdani dicsőségét?
Az Álmaim szállodája szellemes és szívderítő regény arról, hogyan szerezheti vissza az ember az önbecsülését, lelhet rá a szerelemre, és teremthet otthont egy olyan helyen, amilyenről azelőtt még csak nem is álmodott.
Lauren K. Denton:
Nyárvég
Lily Bishop egy reggel arra ébred, hogy férje válási papírokat és egy rövid búcsúlevelet hagyott neki a konyhapulton. Az egy georgiai hegyi falucskából származó Lily alig egy éve ment férjhez a tehetős és vonzó Worthhöz, és csupán pár hete költöztek az alabamai tengerpart közelébe, csak hogy férje váratlanul faképnél hagyja.
A barátok és megélhetés nélkül maradt Lily fodrászként kezd dolgozni a jobbára nyugdíjasok által lakott üdülőfaluban, Safe Harbor Village-ben. A helybeliek barátságosan fogadják a betelepülő fiatal nőt, de vajon jó ötlet-e az életük vége felé közeledő idősek között megpróbálni újrakezdeni az életet?
-
Lauren K. Denton, a nagy sikerű Menedék és A hurrikán éve szerzőjének új regénye bensőséges, elbűvölő történet a válás utáni újrakezdésről, a sosem megkésett változásról – és persze a szerelemről.
Debbie Macomber:
Tengerparti menedék
Egy magával ragadó gyógyulástörténet, amely egyszerre nevettet meg és fakaszt könnyekre
Annie Marlow-val megtörtént a legrosszabb: egy szörnyű természeti katasztrófában elveszítette a családját. A depressziójából egyetlen kiutat lát, ha hátrahagyja a nagyváros forgatagát, és felkeresi a helyet, ahol életében a legboldogabb volt. A tengerparti kisházat, ahol gyermekkorának felejthetetlen nyarait töltötte.
Ahogy Annie nem felejtette el Oceanside-ot, a kisváros is megőrizte a lány képét. Szó szerint, hiszen a helység visszahúzódó óriása, Keaton egy sor festményen örökítette meg kamaszkori álmodozásainak tárgyát, az ismeretlen lányt a tengerparton.
-
Újbóli találkozásukkor minden adott lenne ahhoz, hogy kettejük nem mindennapi története boldogan érjen véget. Az élet azonban nem kéthetes vakáció. Ahhoz, hogy egymás mellett tényleg új boldogságot találjanak, szembe kell nézniük a múltjukkal, és meg kell nyílniuk egymás előtt. Ami a legnehezebb, hiszen már pontosan tudják, mit veszíthetnek.
Carol Kirkwood:
Hotel a Riviérán
A francia Riviéra zafírkék vize mellett évtizedes titok tárul fel… Egy rejtélyes végakarat részeként a nyughatatlan görög örökösnő, Ariana Theodoszisz tulajdonába kerül a Hotel du Soleil. Arianát rabul ejti az egykor fényűző, mára megkopott szálló szépsége, és azt reméli, újra beindíthatja a létesítményt.
-
Gabriel du Lac régi szállodás. A Hotel du Soleil évtizedek óta a családja birtokában volt, és esze ágában sincs átadni egy vadidegennek – még akkor sem, ha ilyen szép. Madame du Lac lassan fél évszázadon át figyelte, hogy jönnek-mennek a gazdagok és a hírességek a hallban, és mindvégig megtartotta a szálló titkait. Most viszont szembe kell nézniük a múlttal. Mit fog hozni ez a nyár? Ha kipattan a titok, mindannyiuk élete örökre megváltozik.
Carolyn Brown:
Az Eperszív Étkezde
Néha egy kitérő mutatja meg a hazavezető utat.
Jancy Wilson tervei között nem szerepelt, hogy pénztelenül és munka nélkül ismét a texasi Pick nevű kisvárosban kössön ki. Ám mégis itt találja magát, azt figyelve, ahogy az autója a szeme láttára szó szerint füstbe megy – és vele a reménye is, hogy eljusson az unokatestvéréhez Louisianába. Amikor megpillantja a „Kisegítőt felveszünk” hirdetményt a régimódi Eperszív Étkezde ablakában, feltámad benne annak a két évnek az emléke, amit tinédzser korában itt töltött Pickben. Ez – meg az étkezde híres epres kosárkájának csábítása – elég, hogy bemenjen, és megvesse a lábát… de csak átmenetileg.
-
Jancy, mivel olyan szülők nevelték, akik sehol sem telepedtek le hosszú időre, nem tanulta meg, milyen az, ha valahol gyökeret ereszt az ember. Most, hogy magával ragadja ennek a fura kis közösségnek a szeretete – meg egy feltámadó, régi érzelem –, kezdi otthon érezni magát ezen a helyen. Barátokat szerez, sőt, megtapasztalja a szerelem édességét is. Ám amikor a városka léte veszélybe kerül, Jancy tudja, hogy a legendás epres kosárkánál többre lesz szükség a megmentéséhez.
Heidi Swain:
Életrecept a Nightingale térről
Poppynak nem mindig mentek zökkenőmentesen a dolgai, de most végre karnyújtásnyira van az álmaitól. Beköltözik egy kis házba a gyönyörű Nightingale téren, pár perc sétányira a közösségi kerttől, úgyhogy kiélheti magát a hobbijával: savanyúságokat és befőtteket tehet el. Családjával nem a legjobb a kapcsolata, de kárpótolja baráti köre, sőt, még az is kétségtelen, hogy új, morcos szomszédja is jobban kedveli, mint azt a férfi felszíni zsörtölődése látni engedi.
-
Váratlanul megérkezik Poppy hányattatott életű öccse, aki igencsak megnehezíti a nő dolgát. A kertben dolgozó team elnyeri „az év közösségi tere” címet, de Poppynak döntenie kell, mi a fontosabb a számára. Ahhoz, hogy boldogan éljen, meg kell választania a harcait.
Heather Webber:
Éjfélkor a Fekete Rigó kávézóban
Wicklow, ez az emberléptékűen kicsi település az alabamai hegyek árnyékában terül el. Ide érkezik Anna Kate, hogy eltemesse szeretett nagymamáját, Zét, a Feketerigó kávézó tulajdonosát. Úgy tervezte, hogy csak rövid időt tölt itt, bezárja a kávézót, majd eladja nagyanyja ingatlanát.
Ám hiába szánja el magát, hogy nem alakít ki szoros kapcsolatokat a helybeliekkel, és hogy elkerüli az apja családját, Anna Kate-et végül megmagyarázhatatlan módon elbűvöli a különös déli városka, ahonnan anyja sok évvel korábban elmenekült, és a rejtélyes Feketerigó-pite, amelyről az egész város beszél.
-
Ahogy lassan fény derül a múltra, Anna Kate-nek végül döntést kell hoznia, hogy ez a magányos feketerigó képes lesz-e rendbe szedni törött szárnyát, és megtanulni repülni.
Az Éjfélkor a Fekete Rigó kávézóban mágikus realizmussal átszőtt, szívmelengető és magával ragadó romantikus történet, helyszíne pedig az Egyesült Államok egy bájos déli kisvárosa.
Veronica Henry:
Második otthonunk
A két unokatestvér, Georgia és Tabitha második otthonukként tekintenek a nagybátyjuk gazdaságára. Bármikor elmenekülhetnek az élet problémái és a világ elől a Dél-Anglia lankás tájain fekvő idilli gyümölcsösbe, ahol a nyári napsugarak roppanósra érlelik az almát, amelyből különlegesen frissítő cider készül.
Amikor azonban a nagybátyjuk meghal, a két lány nemcsak a gazdaságot örökli meg, hanem a viszályt is, amely az övéik és a szomszéd család között majd száz éve dúl. A legnagyobb megdöbbenésükre azonban az örökségen osztozniuk kell egy harmadik személlyel.
-
Vajon miért hagyta a nagybátyjuk épp az ellenséges família egyik tagjára az almáskert harmadát? Milyen titkot őrizhetett? És vajon Georgia és Tabitha is a szüleik hibáiba esnek, vagy képesek lesznek szembenézni a családjuk múltjával, hogy megtalálják a boldogságot?
Susan Mallery:
Boldogság újratöltve
Mackenzie Dienesnek látszólag mindene megvan – gyönyörű otthon, remek barátok és csodás munka a családi pincészet sikeres borászaként. Csak egy a gond: a szóban forgó család nem az övé, hanem a férjéé. Nincs az életének olyan területe, amely ne kötődne ezer szállal Rhyshez. Az anyósa egyfajta pótanya számára, a sógornője a legjobb barátnője, az otthonuk a családi birtokon van.
Így amikor a férjével arra a következtetésre jutnak, hogy a házasságuknak vége, majd a szíve szakad meg, hiszen egyik napról a másikra gyakorlatilag mindenét elveszíti: a munkáját, az otthonát, a barátait, és ami a legrosszabb, a családját.
-
Persze akár maradhatna is. Dolgozhatna továbbra is a borászatban, barátkozhatna az anyósával és a sógornőjével, naponta megölelhetné az unokaöccseit és unokahúgait – de csupán alkalmazottként. A másik lehetőség, hogy lemond minderről, és újrakezdi az életét. Kérdés, el meri-e hagyni a járt utat a járatlanért abban a reményben, hogy valami még szebb vár rá…
Paige Toon:
Csak a szerelem fájhat így
Amikor Wren rájön, hogy a vőlegénye másba szerelmes, úgy érzi, a meghasadt szíve sosem forr össze többé.
Wren azt reméli, hogy az apja és a mostohaanyja indianai farmján töltött nyár majd segít neki felejteni. A szentjánosbogarak derengő fényében, a horizontig nyúló kukoricaföldeken Anders, a jóképű telekszomszéd keresztezi az útját, a váratlan találkozással pedig mindkettejük élete ismét a feje tetejére áll.
-
Wren ekkor még nem sejti, hogy a férfi fájdalmas titkot rejteget, amely átugorhatatlannak látszó akadályt gördít a boldogságuk elé. Ha továbbáll, darabokra törik a szíve… De az igazság ismeretében mégis hogyan maradhatna?
Debbie Macomber:
Új remények
Amikor azt gondolnád, hogy az életed befejeződött, még mindig jöhet egy új kezdet.
Hope Goodwin egy tragédia után a bájos óceánparti kisvárosban, Oceanside-ban kezd új életet. Ugyan hamar elhelyezkedik a helyi középiskolában, és a kisvárosi közösségben is feltalálja magát, a lány mégis úgy érzi, hogy az ikerbátyja elvesztése miatt keletkezett űrt semmi sem képes többé betölteni a szívében. A főbérlője kérésére azonban önkénteskedni kezd az állatmenhelyen, ahol szárnyai alá vesz egy gazdátlan kutyát, Árnyékot, miközben megismeri az ugyancsak ott dolgozó veterán katonát, Cade Lincolnt is.
-
Hope felismeri, hogy a férfinak, akárcsak Árnyéknak, szüksége van valakire, aki bátorítja és megbízik benne. Ahogy egyre mélyebb kapcsolat szövődik közöttük, Hope úgy bonyolódik bele egy, a középiskolások között kirobbanó konfliktusba, miközben Cade is viaskodik a saját démonaival. A szeretet és az együttérzés állítólag minden sebet begyógyít. De vajon elegendőek-e, hogy Hope és Cade legyőzzék a múltjuk fájdalmát és a szebb jövő útjában álló akadályokat?