„Néha túl sokat gondolkodunk,
pedig csak egy jó beszélgetésre lenne szükségünk.”
A fenti idézet Moa Herngren: A válás című regényéből származik. Amilyen egyszerű gondolat, legalább olyan pontos.
Erről (is) szól az irodalomterápia: jókat beszélgetünk – és (nem mellesleg) jókat is olvasunk.
Érezted már könnyebbnek magadat egy tartalmas beszélgetést követően? Előfordult már, hogy egy regényt vagy verset olvasva úgy érezted, mintha a szerző pontosan azt fogalmazta volna meg, ami benned is van?
Az irodalomterápia – amely nevével ellentétben nem terápia, sokkal inkább kreatív önismereti módszer – ezeket elegyíti: különböző válogatott szövegeket olvasva hagyjuk, hogy szabadon szárnyaljon a fantáziánk, gondolataink; és beszélgetünk szabadon, biztonságos térben, egymáshoz kapcsolódva arról, ami bennünk van, amit egyszerűen csak jól esne kimondani, leírni, esetleg körüljárni. Ez a reflexiós folyamat az, ami elsősorban megkülönbözteti az irodalomterápiát a magányos olvasástól, és ami olykor egészen váratlan új nézőpontokat, felismeréseket, válaszokat (vagy épp kérdéseket) hozhat. Akár négyszemközt, akár (kis)csoportos formában.
Mindemellett az irodalomterápia elősegítheti belső erőforrásaid felkutatását és aktivizálását, a kommunikációs készség, az empátia, valamint önismeret fejlesztését, fejlődhet a problémamegoldó képességed, segítheti érzelmi élményeid narratívába rendezését, illetve jó eszköze lehet annak, hogy más szemszögből is rá tudj nézni életed bizonyos területeire.
„Az olvasás – ha élvezetet okoz – segít élni. Átélni és túlélni is.”
Vekerdy Tamás
Mi is az az irodalomterápia?
Az irodalomterápia a művészetterápiák, illetve a személyiségfejlesztő tevékenységek egy speciális ága, amely az olvasás és az írás segítő kapcsolat keretében való tudatos használatát jelenti. Gondolatébresztő és kreatív folyamat – akárcsak maga az olvasás –, amely elsősorban az önismeret elmélyítése, a személyiségfejlesztés, a mentális egészségmegőrzés területén remekül használható módszer.
Az irodalomterápia nem pszichoterápia vagy pszichológiai tanácsadás, és nem helyettesíti ezeket!
Mi történik egy irodalomterápiás alkalmon?
-
OLVASUNK
Általában rövidebb, válogatott szövegekből (versek, regényrészletek, novellák stb.) kiindulva beszélgetünk, amelyeket az egyes alkalmakon olvasunk el.
Nem kell előre készülnöd, nincs szükséged semmiféle irodalmi jártasságra vagy képzettségre, és nem szövegértési gyakorlatokat végzünk.
-
ÍRUNK
Ma már számtalan kutatás támasztja alá az írás pozitív hatásait. Legyen szó akár célok megfogalmazásáról, kihívásokról való elmélkedésről, vagy érzelmek kifejezéséről, az írás növeli a tudatos döntéshozatal képességét és elősegíti önmagunk mélyebb megértését. Ezen hatásokra építkezve időnként vezetett írásgyakorlatokat is végzünk.
Fontos, hogy ez nem igényel semmilyen kompetenciát, nem kell „tudnod” írni, nem „jó” szövegek létrehozására törekszünk ilyenkor, és az is minden esetben a te döntésed, hogy mikor mennyit szeretnél megosztani egy írásodból.
-
KREATÍV ESZKÖZÖKET HASZNÁLUNK
Az irodalmi művek mellett különböző kreatív eszközökkel és art coaching gyakorlatokkal is dolgozhatunk.
-
BESZÉLGETÜNK
Önmagában egy „jó szöveg" is okozhat katartikus élményt, járhat fontos felismerésekkel. Azonban a reflexiók nyomán kialakuló beszélgetés az, ami igazán elmélyíti a folyamatot, és ami leginkább megkülönbözteti az irodalomterápiát a magányos olvasástól. Egy megtartó közegben – akár négyszemközt, akár csoportban – való vezetett, ugyanakkor szabadon folyó beszélgetés egészen váratlan új nézőpontokat, felismeréseket, válaszokat hozhat.
Nem érdekes, hogy vajon „mire gondolt a költő”, nem tudsz „rosszat" mondani, és minden esetben a te döntésed, hogy épp mikor mennyit osztanál meg. Ér csöndben maradni is.
Milyen formában vehetsz részt irodalomterápiás foglalkozáson?
-
Workshop
meghatározott tematika mentén
alkalmak száma: jellemzően rövidebb folyamat (1-3 alkalom)
min. 2-3 óra / alkalom
kiscsoportos forma (ált. 3-8 fő)
ideális akkor is, ha nem szeretnél hosszabb folyamatban elköteleződni, ismerkednél a módszerrel
Aktuális:
Gyógyító írás - irodalomterápiás workshop (következő időpont: várhatóan 2024. ősz, online - ELŐJELENTKEZÉS)
-
Csoport
meghatározott tematika mentén
(csoportigényekhez igazodva)gyakoriság: előre meghatározott
(jellemzően hetitől havi rendszerességig terjedően)általában 2 óra / alkalom
alkalmak száma: előre meghatározott
(általában minimum 5-6 alkalom)kiscsoportos forma (ált. 4-8 fő)
Aktuális:
EGYENSÚLYPONT – művészet- és irodalomterápiás önismereti csoport, Budapest
(zárt) -
Egyéni konzultáció
Jelenleg nem elérhető
(jelentkezés 2024. év végétől)
Romboljunk le néhány tévhitet
❌ Irodalomterápia = szövegértés
✅ Sokakban él ez a tévhit az irodalomterápia kapcsán, de valójában semmi köze sincs az iskolából ismerős, „mire gondolt a költő” típusú szövegértéshez. Sosem szövegértelmezés a cél, ebből fakadóan „rossz válaszok” (vagy épp „rossz kérdések”) sincsenek. Az alkalmakon olvasott szövegek mindig csupán kiindulópontjai a beszélgetésünknek, a szerző feltételezett mondanivalója itt nem érdekel minket. Ami érdekel, az az, hogy neked mit mond az adott szöveg, mit juttat eszedbe, milyen gondolatot indít el benned, milyen érzést hív elő, hogyan kapcsolódik hozzád. Ez egy vezetett, mégis organikus folyamat keretében történik, amely az elfogadó jelenlétre, a valódi egymásrafigyelésre, valamint a reflexiókra épül.
❌ Irodalomban jártasnak kell lennem ahhoz, hogy részt vehessek irodalomterápián
✅ Semmiféle irodalmi jártasságra vagy képzettségre nincs szükség a részvételhez, az sem jelent akadályt, ha egyébként nem szoktál olvasni.
❌ Az írásgyakorlatokhoz szükség van arra, hogy tudjak szépen és helyesen írni
✅ Amikor irodalomterápiás foglalkozáson valamilyen írásgyakorlatot végzünk, sosem esztétikai értelemben „jó” szövegek alkotása a cél, így teljesen irreleváns, hogy tudsz-e helyesen vagy szépen írni, van-e bármiféle gyakorlatod benne. Az is minden esetben rajtad áll, hogy szeretnéd-e éppen megosztani másokkal az írásodat, vagy sem.
❌ Az irodalomterápia = terápia
✅ Elnevezésével ellentétben az irodalomterápia nem terápia (és nem is pszichológiai tanácsadás), sokkal inkább kreatív önismereti módszer, alapvetően egészséges személyek számára, amely – amellett, hogy jókat olvasunk és jókat beszélgetünk – elsősorban az önismeret elmélyítése, a személyiségfejlesztés, illetve a mentális egészségmegőrzés területén remekül hasznosítható eszköz.
❌ Az irodalomterápia = könyvklub
✅ Ugyan vannak közös elemei egy könyvklubnak és egy irodalomterápiás csoportnak, mégis alapvetően különbözik a két műfaj. Rettentően leegyszerűsítve úgy fogalmaznám meg, hogy míg egy könyvklub esetében az adott mű van a középpontban, és a résztvevők erre vonatkozóan osztják meg a gondolataikat, addig az irodalomterápiában a személy van a középpontban, egy-egy irodalmi mű pedig mintegy keretezve, a beszélgetés kiindulópontját, vezérfonalát adja meg. A cél nem egy könyv körüljárása, hanem a különböző szövegek mentén megjelenő reflexiókból következő felismerések tudatosítása, biztonságot nyújtó, keretezett módon, megtartó közegben.
❌ Előre el kell olvasnom valamit
✅ Ugyan létezhetnek olyan csoportok / workshopok, amelyek megkívánják, hogy valamilyen művet elolvass még az adott alkalom előtt (többnyire akkor, ha hosszabb alkotások vannak a középpontban), azonban ez ritka. Nálam jelenleg nincs ilyen, és ha valamikor mégis lesz, azt külön jelzem. Az irodalomterápiás folyamatban használt művek előzetes ismerete abszolút nem szükséges, mindig helyben, az adott alkalmon olvassuk el a (jellemzően rövidebb) szövege(ke)t, amelyek mentén beszélgetünk.
Mikor és miért válassz engem?
Introvertált, érzékeny emberként sokat küzdöttem a kívülállóság érzésével, és azzal, hogy úgy éreztem, állandóan kilógok a sorból – a magasságom miatt szó szerint is –, én gondolok mindent túl, én vagyok „túlérzékeny”. Azt kívántam, bárcsak én is bátran fel mernék szólalni bármekkora közönség előtt, bárcsak ne remegne a hangom, amikor izgulok – és eleve: bárcsak ne izgulnék ennyiszer –, bárcsak ne agyalnék állandóan, bárcsak hangosabb lennék.
Időközben azonban megszerettem a „sorból kilógásomat” – szó szerint és átvitt értelemben is –, és megtanultam, hogy az érzékeny személyiségemben rejlik az erősségem is. Már nem akarok beállni a sorba, és nem akarok olyasmit csinálni, ami nem én vagyok. Nem kész útmutatókat követek, hanem a szakmai alapokra és saját személyiségemre építkezve, folyamatokban gondolkodva és holisztikusan szemlélve alakítom a saját módszeremet. A legfontosabb számomra, hogy ítélkezésmentes, elfogadó, biztonságos és barátságos teret teremtsek, ahol mindenki úgy érezheti, hogy szabadon megoszthatja az érzéseit, gondolatait – ha szeretné.
Hiszem, hogy az életöröm és az önazonos élet kéz a kézben jár. Mindannyiunk számára mást jelent és más utat kíván. Hiszem, hogy a legtöbb és egyben a legkevesebb, amit egymásnak adhatunk az, ha nyitottsággal, elfogadással és valódi figyelemmel fordulunk egymás felé.
Számomra az irodalom a szabadon szárnyaló fantázia, a kreativitás és játékosság, az elfogadás, a végtelen lehetőségek, az erőforrások gyűjtésének, valamint a külső és belső világom felfedezésének tere, és arra törekszem, hogy az irodalomterápiás folyamat során is ezt az élményt adjam át.
Fontosnak tartom, hogy rendszeresen dolgozzak saját önismeretemen (egyéni és csoportos formákban), valamint képezzem magamat. Irodalomterapeuta diplomámat a Pécsi Tudományegyetemen szereztem, majd 2024-ben az Indigo Coachingnál komplex life és art coaching módszertannal bővítettem eszköztáramat.
Visszajelzések
Gyógyító írás irodalomterápiás workshop
Felkeltette az érdeklődésedet az irodalomterápia, esetleg további kérdéseid lennének?
Vedd fel velem a kapcsolatot! :)