9 könyvújdonság júliusra (2024)

A júniusi 20 könyvből álló ajánló után a nyár második hónapjára – de hogy repült el így az idő?! – picit visszafogottabb mértékben válogattam össze olvasmányötleteket: ezúttal kilenc nemrégiben megjelent, illetve hamarosan érkező kötetet szedtem egy csokorba, némileg nagyobb hangsúlyt helyezve a könnyedebb vonalra.

 

Caroline O'Donoghue:
A ​Rachel-eset

Az ​egyetemista Rachel egy könyvesboltban dolgozik, itt találkozik Jamesszel, akivel rögtön megtalálják a közös hangot. A szikrázóan intelligens fiúval hamarosan lakótársak lesznek, és ezzel egy olyan barátság veszi kezdetét, amely örökre megváltoztatja az életüket. Bohém életüket folytonos anyagi gondok közepette élik az írországi Corkban, vad tivornyázások közepette.

Amikor Rachel beleszeret nős egyetemi tanárába, Dr. Fred Byrne-be, kieszelnek egy tervet: könyvbemutatót szerveznek neki, hogy utána a lány elcsábíthassa a férfit. Frednek azonban más vágyai vannak.

  • Titkok és kompromisszumok sorozata kezdődik, amely összefonja James, Rachel, Fred és Fred elbűvölő, jó kapcsolatokkal rendelkező, tehetős felesége sorsát.

    Pezsdítően szórakoztató regény barátokról, szerelmesekről és egy fiatal nőről, aki kétségbeesetten próbál ellavírozni a kaotikus írországi viszonyokban és a felnőttlétben.

 

Sissel-Jo Gazan:
A ​fecske röpte

Soren Marhauge, az immár szabadúszó nyomozó ezúttal egy profitorientált összeesküvés nyomába ered, amelynek gyökerei a Big Pharma legmagasabb szintjétől egészen a dán kormányig nyúlnak.

Amikor Kristian Storm professzort, a vitatott nézeteiről hírhedtté vált immunológust felakasztva találják az irodájában, asszisztense, Marie Skov nem hajlandó elhinni, hogy öngyilkos lett. A néhai tudós egy nemrégiben tett nyugat-afrikai kutatóútja során megdöbbentő igazságot tárt fel a fejlődő világban zajló immunológiai kutatásokról, és Marie úgy gondolja, hogy főnökét elhallgatták, mielőtt a nyilvánosság elé tárhatta volna, amit felfedezett.

  • Storm riválisának segítségével Soren Marhauge volt rendőrnyomozó veszi át az ügyet, és elhatározza, hogy kideríti, mi is történt valójában a professzorral. A viharos tempójú nyomozás mellett Marie problémás családjának és Marhaugénak a szintén biológus Annával biológussal való bonyolult kapcsolatának részletei is kibontakoznak. Marhauge ismét megküzd a saját démonaival, miközben egy olyan titkos társaság után nyomoz, amely bármi áron megvédi a titkait.

    SISSEL-JO GAZAN napjaink egyik legsikeresebb és legelismertebb dán regényírója. Gyerekkorában édesanyjával három éven át utazgatott a Földközi-tengeren, élményeiket levelekben osztották meg ismerőseikkel – innen ered a történetmesélés iránti szenvedélye. Végzettségét tekintve biológus, sokáig tudományos kutatóként is dolgozott. Műveinek témáját elsősorban a természettudomány izgalmas, versengéssel és hatalmi harcokkal teli világából meríti, könyveit ma már közel húsz országban adják ki. A The Guardian a „skandináv noir” műfaj egyik legjelentősebb képviselőjének nevezte. A dinoszaurusz tolla, a Tintagomba és a Fehér virágok című, nagy sikert aratott regényei után ez a negyedik könyve magyarul.

 

Emma Noyes:
Ne ​mondj le róla

Ginny, ​aki éppen csak ismerkedik a felnőttléttel, New Yorkba utazik, hogy újra találkozzon egyetemi barátaival, köztük Finch-csel, a fiúval, aki elsőévesként dobta őt. Ginnyt annyira megviselte a szakítás, hogy anorexia alakult ki nála, amiről persze egyik barátja sem tud semmit… Nem is baj, hiszen Ginny amúgy is elhatározza, hogy New Yorkba költözésével új életet kezd: élvezni fogja a kalóriákat, amelyeket egykor megtagadott a testétől, és végre talál valakit, aki valóban szereti őt.

Bár nem minden úgy alakul, ahogy Ginny eltervezte, Adriannel, a társaság egyik fiú tagjával egyre közelebb kerülnek egymáshoz. Ám Adriannek is megvan a maga sötét múltja, ami megakadályozza, hogy viszonozza Ginny érzéseit, és Ginny számára is nagy a tét. Ha közel engedi magához Adriant, akkor lelepleződik féltve őrzött titka, hogy evészavarban szenved. Bár nem vágyik rá, hogy megmentsék, talán ő és Adrian segíthetnek egymáson, hacsak nem ejtenek a másikon még nagyobb sebeket…

  • Emma Noyes, aki maga is a húszas éveiben jár, elképesztő empátiával és hitelesen mutatja meg a fiatal felnőttek szorongásait, és azt, ahogy az önmarcangolás, a gyermekkori traumák szinte lehetetlenné teszik, hogy őszintén kapcsolódni tudjanak egymáshoz. Ahogy Sally Rooney a Normális emberekben, úgy Emma Noyes is átütő erővel ragadja meg egy generáció életérzését.

 

Yuval Noah Harari & David Vandermeulen & Daniel Casanave:
Sapiens - Rajzolt történelem III. – A történelem urai

A ​nemzetközi bestseller gyönyörűen illusztrált képregényváltozatának harmadik kötete.

Néha a történelem nem tűnik egyébnek undok uralkodók, vérszívó vezérek és disznó diktátorok soránál. De biztos, hogy tényleg ők irányítanak? A történelem urai lenyűgöző és szórakoztató utazásra visz bennünket az emberiség múltjába, hogy felderítsük a világunkat alakító erőket, amelyek összehoznak és gyakran szét is szakítanak minket.

  • Nézze az első sorból a föld legnagyobb show-ját, és fedezze fel a pénz, a vallás és a birodalmak felemelkedését! Csatlakozzon bűbájos műsorvezetőnkhöz, Heróda Tuszhoz, aki felteszi a kérdést: melyik történelmi szuperhős bír civilizációkat teremtő és leromboló hatalommal? Vajon Ms. Káosz jut uralomra? Vagy Mr. Véletlen bizonyítja, hogy a szerencse és a körülmények döntenek? Netán Verőleány győz több erővel, mint ésszel?

    A Sapiens – Rajzolt történelem harmadik kötetében Yuval Noah Harari, David Vandermeulen és Daniel Casanave folytatja az emberiség bonyolult történetének szellemes, empatikus és eredeti bemutatását. A különleges új szereplők mellett ismét találkozhatunk olyan ismert arcokkal, mint Yuval, Zoé, Josita és Szaraszvatí professzor, Klüg atya, Bill és Cindy. Ahogy időn, téren és drámai cselekményen át utazva az igazságot keresik, nem lehet nem eltűnődnünk: miért nem tudunk kijönni egymással?

 

Leonora Carrington:
Fehér ​nyulak

Az angol–mexikói festőművésznő zabolátlan fantáziával megírt, morbid humorú novelláiban minden teketóriázás nélkül rántja be a gyanútlan olvasót a szürrealizmus legmélyére. A történetek kivétel nélkül a tündérmese és a (rém)álom határmezsgyéjén mozognak, és át- meg átszövi őket a dekadencia és a színtiszta lázadás. Az ódon házakban, elhagyott kertekben, elátkozott erdőkben, elvarázsolt sivatagokban a legnagyobb természetességgel bukkannak fel és elevenednek meg a festményeit is benépesítő teremtmények: egyszerre emberi és állati lények, beszélő hiénák, öntudatra ébredt hinta­lovak, halált hozó nyulak, harcias erdei nimfák, tékozló szentek, vidám hullák…

  • Leonora Carrington történeteiben semmi sem az, aminek látszik, viszont a lények, stílusok, témák, sőt nyelvek kavalkádjából messzi tündököl egy csodálatos művész zseniális és elnyomhatatlan szelleme.

 

Liza Marklund:
Lápvidék

Wiking ​Stormberg, a sarkköri kisváros, Stenträsk rendőrparancsnoka soha nem tette túl magát a felesége eltűnésén. Helena harminc éve egy napon elment gyümölcsöt szedni, és nyom nélkül elnyelte a mocsár. Kisbabájukra, akit addigra már félholtra csíptek a rovarok, egy zsombékon találtak rá. Helena teste sosem került elő.

Teltek az évek, évtizedek, a férfi pedig a munkájának, a gyerekeinek és az emlékezésnek szentelte minden idejét.

Egy nyári napon Wiking és Helena felnőtt fia, Markus fenyegető levelet talál a postaládájában. A legbizarrabb azonban nem is maga a fenyegetés, hanem hogy Helena kézírásával írták, és sajátos kézjegyével szignózták: egy csillaggal, ami úgy néz ki, mint a nő hasán lévő forradás.

  • Wiking azonnal a rejtély nyomába ered, de nem könnyű eldönteni, vajon csak kísérteteket lát, vagy valamiféle külső erő fenyegeti őt és a családját.

    Összetett cselekmény, kiváló dramaturgia, drámai fordulatok. Liza Marklund magával ragadó hangulatot teremt Lápvidék című regényében, és az izgalom mellett végig ott vibrál az a szomorúság, ami akkor fogja el az embert, ha eltöpreng, milyen másképp is alakult volna az élete, ha a múltban „az a bizonyos” esemény nem úgy történik, ahogyan történt.

 

Philip Bunting:
A ​világ legnevetségesebb állatai

Bolygónk számtalan vad és csodás állat otthona, és mindegyikük gyönyörűen alkalmazkodott a világ azon kis szegletéhez, ahol él.

Ismerd meg a napelemes tengeribárányt! Csigát.
Nyomozd ki, melyik állat utánozza a láncfűrész hangját! Hazug!
És derítsd ki, melyik állat bírja ki harminc évig élelem nélkül! (…és lehet, hogy még a Holdon is megél!)

Ha van valami, amit mi, emberek megtanulhatunk ezektől a csodálatos nevetséges állatoktól, akkor az az alkalmazkodás fontossága.

  • Ahhoz, hogy szerencsések legyünk az életben, mindannyiunknak alkalmazkodnunk kell a környezetünk változásaihoz és feltételeihez, miközben kihozzuk a legjobbat magunkból és lehetőségeinkből. Te, én, a szentjánosbogarak, a sivatagi rókák és a flamingók – mindannyian azért lehetünk itt, mert túlélő őseink hosszú sora évmilliárdok során képes volt alkalmazkodni. A magunk nemében mindannyian csodálatosak vagyunk (és persze kicsit nevetségesek is).

 

Konok Péter:
Hol ​itt fájt, hol ott fájt

„Szeretném már, ha ezeknek a bejegyzéseknek a túlnyomó része teljesen érthetetlen lenne, egy furcsa múlt különös hordaléka, mint azok a valamik, amiket néha fövenyes tengerpartokon találni, és az ember nem tudja róluk, hogy ismeretlen cetek csontszilánkjai-e, elsüllyedt hajók kóbor darabjai vagy csak a hullámoktól csiszolt sörösüveg-töredékek. Azért a polcon még lehet, hogy jól mutatnak.”

  • „Nem jó az embernek magát visszaolvasni. Ezt, mondjuk, eddig is tudtam; új dolgokat jó olvasni, mások jó dolgait jó újraolvasni, meg hát írni is jó vagy inkább szükséglet, sajátos önterápia. Magunkat újraolvasni eléggé skizoid érzés. Azt hittem, kissé kesernyés, de vicces fiú vagyok. Most pedig látom (nem tudom nem látni, mert olvasom), hogy a vicceim kétségbeesettek, a kedvem szar, és hol itt fáj, hol ott fáj. Mindezt talán éppen az írás takarja el előlem, de most olvasok.”

 

Adriana Trigiani:
A ​toszkán ékszerész öröksége

Sokszínű, ​magával ragadó családregény a toszkán kézművesek három generációjáról és egy titokról…

Domenica Cabrellinek két nagy szerelme volt.
Az első a gyermekkori: egy fiú a napfényes olasz kisvárosból, Viareggióból. A vágyakozásból és közös múltból született románc azonban véget ért, mielőtt még igazán elkezdődhetett volna. Aztán egy idilli francia tengerparton, a háború árnyékában, Domenica találkozott a rejtélyes skót tengerészkapitánnyal, akit azonban jövője a fronton várt.

  • Sok évtizeddel később már csak Domenica lánya, Matelda ismeri a két férfi igaz történetét és a titkot, amely összeköti őket. De élete vége felé közeledve az idős matriarcha rájön, hogy néhány igazság túl nagy ahhoz, hogy a semmibe vesszen. Ám miközben a saját lányával együtt versenyt fut az idővel, hogy kibogozza a családi örökségük fonalát, több kérdésre bukkan, mint válaszra.
    Mi volt az édesanyja háborús éveinek valódi története?
    Mi tartotta őt távol Olaszországtól olyan sokáig, miután a harcok véget értek?
    És végül mi hozta őt haza?

 
 

Még több könyves tartalmat találsz az Instagram oldalamon!

 
Previous
Previous

14 nyári olvasmány Napsütötte Toszkána hangulatban

Next
Next

7 angol nyelvű könyvújdonság júniusra (2024)