Kevés szöveg, annál több mondanivaló - Olga Tokarczuk & Joanna Concejo: Az elveszett lélek

Olga Tokarczuk (szöveg) és Joanna Concejo (illusztráció) irodalmi Nobel-díjas kötete - voltaképp képeskönyve - nem véletlenül került bele a tavalyi évem abszolút kedvenc olvasmányai közé is. A szöveg, az illusztrációk, a könyv formátuma, a lapok minősége, minden kis részlete a részét képezi annak az egységnek, amelynek köszönhetően a könyv valódi műalkotássá válik.

De mitől olyan különleges Az elveszett lélek?

 

A történet amilyen egyszerű, annyira összetett; amilyen rövid, annyira tartalmas; amilyen keveset mond, annyira sokat mond.

Mindössze néhány oldal az egész, nyúlfarknyi szöveggel és lenyűgözően gazdag illusztrációkkal, és mégis: hihetetlenül - mondhatni fájóan - pontosan ragadja meg az önmagunkkal való harmóniának (vagy még inkább: annak hiányának) esszenciáját.

Olyan könyv ez, amit akárhányszor kinyitok, mindig kicsit máshogy, máshol érinti meg a lelkemet. Ami, akárhányszor rápillantok a könyvespolcon, újra és újra arra késztet, hogy feltegyem magamnak a kérdést: mennyire vagyok egyensúlyban önmagammal, valahol, menetközben nem hagytam-e le a lelkemet?

A főszereplő, János mindannyiunkhoz kérdést intéz - az pedig rajtunk múlik, hogy hogyan válaszolunk rá, hogyan kapcsolódik hozzánk János története. Egy azonban biztos: valahogyan egész biztosan kapcsolódunk hozzá. A kötet pedig remek lehetőséget biztosít ennek átgondolására.

A test és lélek egysége, a megengedő jelenlét, a türelem gyakorlása köré szerveződő képeskönyv kifejezetten alkalmas arra, hogy megtapasztald a történet során felmerülő testi érzeteidet, érzelmeidet. Időt hagy arra, hogy belemerülj, és lassan forgasd meg magadban mindazt, ami megjelenik benned a szöveg és a képi világ kapcsán.


IRODALOMTERÁPIÁS TIPP:

Érdemes időt és teret hagyni annak, hogy megfigyeld, mik azok az első, zsigeri benyomások, amik felmerülnek benned olvasás közben, után. Ne próbálj valamilyen tudatosan átgondolt, az önmagadról kialakított képnek megfelelő választ adni, hanem hagyd, hogy a zsigeri benyomásaid (az érzéseid, testi érzeteid) válaszoljanak, majd nézd meg, hogy hogyan tudnád szavakkal kifejezni: akár egész mondatokkal, akár csak egy-egy szóval, gondolattal, vagy bármilyen más formában, amit épp közel érzel magadhoz.


 

A könyv a Csirimojó Kiadó gondozásában, Kellermann Viktória fordításában jelent meg 2021-ben.

 

Még több könyves tartalmat találsz az Instagram oldalamon!

Previous
Previous

Mérföldkö(ny)vek, avagy meghatározó olvasmányaim az elmúlt 8 évből (1. rész)

Next
Next

8 angol nyelvű könyvújdonság márciusra (2024)