16 könyvújdonság októberre (2024)

Igaz ugyan, hogy a szabadban olvasós perceket egyre inkább felváltják a benti, takaró alatt olvasós órák, a magam részéről azonban úgy vagyok vele, hogy minden időszaknak megvan a maga szépsége – a lényeg, hogy legyen mellé könyv.

Na, de milyen könyv legyen? Ebben igyekszem ötleteket adni az októberi könyvújdonságok között szemezgetve, amelyek között például olyan jól ismert, népszerű szerzők friss és ropogós kötetei is megtalálhatóak, mint Matt Haig, aki annyira szerethetően és emberközelien ír a lélekről, ahogy senki más; a kapcsolati dinamikákat izgalmasan megközelítő Sally Rooney; a terápiás témákat egészen lírai módon közel hozó Tisza Kata; a fordulatos és gyakran egészen elborult krimik nagymestere, J. D. Barker; a thrillerek világát új alapokra helyező Paula Hawkins; az emberiség történetének szakértője, Harari; vagy éppen az egyedülállóan izgalmas írói hangon megszólaló Sigríður Hagalín Björnsdóttir.

És még persze sokan mások – izgalmakból ugyanis szerencsére októberben sincs hiány.

 

Matt Haig:
Az ​élet lehetetlen

Amikor a nyugdíjas Grace Winters, az egykori matematikatanár egy ezer éve nem látott barátjától megörököl egy lerobbant ibizai házat, úrrá lesz rajta a kíváncsiság. Fogja magát, és egy csak oda szóló repülőjeggyel, bármiféle útikalauz vagy terv nélkül elutazik a földközi-tengeri szigetre.

Grace a dimbes-dombos Ibizát bebarangolva igyekszik minél többet megtudni néhai barátja életéről és haláláról, ám olyan különös történet kezd körvonalazódni előtte, amilyennel még a legmerészebb álmaiban sem találkozott. Az igazság, amelyet megismer, képtelenségnek tűnik, és csak akkor kezdhet vele valamit, ha előbb sikerül kibékülnie a saját múltjával.

 

Irene Solà:
Szemet ​adtam neked, s te a sötétségbe néztél

Irene Sola új regényében évszázadok emlékei sűrűsödnek egyetlen napba. A Pireneusok és a történelmi idő ismeretlen és járhatatlan útjain felkapaszkodunk a Clavell-házba, melynek örök lakói a nemzedékről nemzedékre itt maradó nők. Az idő viharai elragadják a férfiakat, a hegyekben farkasvadászok, vadállatok, lázadó hadseregek és banditák portyáznak, a tűzhely mellett a nők ünnepre készülnek. Megismerjük Joanát, aki szerződést köt az ördöggel, hogy férjet találjon, ám kihátrál a paktumból, ezért minden gyereknek, aki a házban születik, hiányzik valamije. Margaridának egy darab a szívéből, Blancának nincs nyelve, Angela nem érez fájdalmat, Bernadetának pedig nincs jó helye a jelenben – mindig máshol van, és olyasmiket lát, amiket rajta kívül senki.

 

J.D. Barker:
Zárt ​ajtók mögött

Egy új app, az Édes vagy Pikáns őrült sebességgel hódítja meg a világot. Válságba jutott pároknak nyújt segítséget: eleinte romantikus jellegű, majd később tabunak számító kihívások elé állítja a feleket, melyek teljesítésével ismét visszatalálhatnak egymáshoz. Abby és Brendan Hollander számára azonban az alkalmazás letöltése életre-halálra menő, veszélyes játékot eredményez. Elérkezik ugyanis a pillanat, amikor az elvégzendő feladatok mindennél kockázatosabbá és baljósabbá válnak, végül pedig a csábítás és erőszak szövevényes hálójába vezetnek.

J.D. Barker legújabb regénye fülledt légkörű, sötét thriller, melyben az Elemi ösztön találkozik David Fincher Játsz/májával.

 

Sally Rooney:
Intermezzo

Az Intermezzo középpontjában egy testvérpár áll, Peter és Ivan Koubek, akik nem is lehetnének egymástól elütőbb egyéniségek.

Peter túl van a harmincon, sikeres dublini ügyvéd. Magabiztos, kompetens, lehengerlő. De apjuk halála után csak gyógyszerrel tud aludni, és nem boldogul a párkapcsolati bonyodalommal, amibe belenavigálta magát. Napjai két nagyon eltérő nő vonzásában telnek: Sylvia Peter régi első szerelme, akivel máig meghitt a kapcsolatuk, Naomi pedig egyetemista, aki egyelőre mindent brahira vesz.

 

Tisza Kata:
A ​semmi megszelídítése

Amikor ​már jó ideje járjuk a terápiás önismeret útját, és elváltunk mindenkitől, akitől kellett és lehetett – rájöttünk, hogy az apa sosem volt figyelme úgysem fog megérkezni, és az anya jelenléte sem, ahogyan az nekünk szükséges lett volna –, és úgy érezzük, a további terápiák se tudnak mit nyújtani, meg közben öregszünk is, s talán a gyermekeink is a maguk útját járják, akkor ott kinyílik a SEMMI.

 

Paula Hawkins:
Kéksötét

Amikor ​egy világhírű képzőművész egyik alkotásáról kiderül, hogy emberi csontot is tartalmaz, három ember élete végzetesen összefonódik a titkok és hazugságok hálójában.

Eris aprócska szigetén egyetlen ház áll, benne egyetlen lakóval. A szigetre egyetlen úton lehet be- és kimenni, ám a dagály érkezte mindennap tizenkét órára elvágja a skót szárazföldtől. Ezt a parányi szigetet vette meg, és itt alkotott valaha Vanessa, a híres művész. A lenyűgöző, páratlan tehetségű Vanessa, akinek hírhedten csalfa férje húsz évvel ezelőtt nyomtalanul eltűnt.

 

Cal Flyn:
Az ​elhagyatottság szigetei

A tanzániai hegyvidék, a vulkanikus Karib-tenger, Franciaország tiltott zónái, Skócia bányavidékei, Detroit szétporladó kerületei, Csernobil. Szellemvárosok, tilalmi zónák, erődítményszigetek, megannyi senki földje.

Az elhagyatottság szigetei rendhagyó útikönyv. Cal Flyn kalauzolásával olyan egyedülálló helyekre jutunk el, amelyekre egyébként a lábunkat sem tehetnénk be. A világ legeldugottabb, leghátborzongatóbb, legszennyezettebb területeinek története kísérteties, ugyanakkor reményteli, mert arról is szól, hogy mi történik, ha a természet visszafoglalja azt, ami egykor az övé volt.

 

Lana Bastašić:
Tejfogak

Lana Bastašić történetei a gyerekkorról szólnak, de nem a felnőttektől megszokott nosztalgiával. A többnyire minimalista, gyakran csak egy-egy hétköznapi jelenetet felvillantó novellákban a bosnyák írónő mesteri módon bújik a gyerekek és kiskamaszok bőrébe, hogy a nézőpontjukból ábrázolja az őket körülvevő szeretet nélküli, lelki és fizikai agresszióval teli, mérgező családi kapcsolatokkal és traumákkal átszőtt világot. Bastašić lázadó gyerekei olykor maguk is szörnyetegekké válnak, e megrázóan őszinte könyv mégis nyújt valamiféle reményt, hogy el lehet távolodni a szülők hibáitól és fel lehet építeni saját identitásunkat.

 

T. J. Klune:
Túl ​az égszínkék tengeren

Egy ​varázslatos ház. Egy eltitkolt múlt. Egy idézés, ami mindent megváltoztat.

Arthur Parnassusnak jó élete van, amit egy rossz hamvaiból épített fel. Egy távoli, különös szigeten működő, furcsa árvaház nevelője, és reméli, hogy hamarosan örökbe fogadhatja a házban élő hat veszedelmes, mágikus gyermeket. Keményen dolgozik, és teljes szívéből szereti a gyerekeket, hogy egyikük se ismerje meg soha azt a magányt és kínt, amit ő tapasztalt meg, amikor réges-régen, árvaként élt ugyanezen a szigeten.

Nincs egyedül: vele tart élete szerelme, Linus Baker, a Mágikus Ifjakért Felelős Minisztérium volt gyermekjóléti ellenőre. És támogatja Zoe Chapelwhite, a szigettündér, valamint annak barátnője, Helen Webb polgármester. Ők négyen mindenre készek, hogy megvédjék az árvaház lakóit.

 

Hjalmar Bergman:
Markurellék

1913. ​június 6-a emlékezetes napként került be Wadköping város krónikáiba: ezen a napon érettségizett le Markurell úr rajongásig imádott fia, Johan. Azonban míg a jóképű Johan nagy népszerűségnek örvend a városlakók körében, addig ez apjáról már korántsem elmondható. A Markurell család botrányai és kétes ügyletei miatt eleve minden gyanú hajlamos a Pléhkas zöldvendéglő kocsmárosára vetülni. Markurell úr legnagyobb hibája azonban egyértelműen az, hogy túl nagy ambícióval bír, amire semmi elfogadható indoka sincs, és ami végzetesnek bizonyul a békés, megfontolt, ájtatos Wadköpingben.

 

Jaroslav Hašek:
A ​távcsőaffér

Jaroslav ​Hašek ifjú éveiben rengeteget csavargott és kalandozott szerte a Monarchiában – megfordult többek közt Szlovákiában, Galíciában, Magyarországon, Erdélyben és Ausztriában is. Ezek az utak gazdag irodalmi alapanyaggal látták el a pályakezdő írót. A kötetünkben összegyűjtött írások, melyek most először olvashatók magyar fordításban, rendhagyó és szórakoztató utazásra invitálják az olvasót a békebeli k. und k. világ letűnt tájaira. Az átélt vagy mások szájából hallott – gyakran persze alaposan kiszínezett – kalandok mellett Hašek bemutatja a bejárt vidékek sajátosságait, görbe tükröt tartva a megismert nemzetek, népcsoportok különös vagy épp jellegzetes szokásainak, viselkedésének.

 

Kovács Eszter:
A ​jóga kisétált az életbe

„Az élet a valódi jógagyakorlás.”

Ebben a könyvben a jóga könnyed léptekkel sétál be az életedbe évezredes bölcsességével, és veled gondolkozik, amikor olyan kérdések járnak a fejedben, amelyek mindannyiunkban hangoskodnak néha:

Ki vagyok én?
Mit tegyek, ha hibáztam?
Miért nem teszem meg, amiről tudom, hogy jó nekem?
Mi az élet értelme?

A jóga kisétált az életbe a kérdezők könyve, a kíváncsiak útmutatója, a tettrekészek játszótere, még akkor is, ha nem jógázol. Mindfulness-és légzéstechnikák, naplózás, éber figyelem és teljesség a tökéletesség helyett – ezt kínálja neked ez a könyv. És ennél még sokkal többet…

 

Sigríður Hagalín Björnsdóttir:
DEUS

Érdekes időket élünk.

Sigfús, a költő élete kicsúszik a kezéből, amikor rátalál Istenre. Ísabella, a kamaszlány nagy és bonyolult érzelmekkel küzd, de nincsenek szavai, amelyekkel kifejezhetné őket. Andri Már, az újságíró munkanélküli lett, és egy új és idegen területen kell megvetnie a lábát.
Sorsuk összefonódik a DEUS Technologies nevű innovatív vállalkozás azon tervével, hogy a vallásból mesterséges intelligenciát fejlesszen, ami beláthatatlan következményekkel jár.

A DEUS a szépségről, a hitről, a reményről és az algoritmusokról szól: karácsonyi történet az új világban.

 

Tess Gerritsen:
A ​kémek partja

Az ​egykori kém, Maggie Bird egy tragikusan félresikerült küldetés után a Maine állambeli Purityben éli a nyugdíjasok békés életét. Egy nap azonban holttestet talál a kocsifelhajtóján, és tudja, hogy ez üzenet hajdani ellenségeitől, akik nem felejtették el. Maggie régi barátaihoz fordul – mindnyájan a CIA-nél dolgoztak –, hogy segítsenek kideríteni, ki és miért akarja megölni. Bár a hajdani kémekből álló „Martini Klub” tagjai már visszavonultak, képességeiket, tapasztalataikat és kapcsolataikat megőrizték, és természetesen mindent bevetnek, hogy kiderítsék, ki és mi áll a háttérben.

 

Kobi Yamada:
Miért ​ne?

A világhírű alkotópáros csoda szép könyve ragyogó lehetőségeink felfedezésére biztatja a kicsiket és a nagyobbakat egyaránt. Arra bátorít, hogy mindenki merje kiteljesíteni magát, hiszen „mi van, ha az élet még csodálatosabb, mint képzelted? Miért ne tapasztalhatnád ezt meg te magad?”

Pillanatról pillanatra adatik meg nekünk az élet. Minden nap magában hordozza az eljövendő dolgok ígéretét és annak esélyét, hogy valami olyat csinálj, amit szeretsz, amiben hiszel. Minden egyes nap egy lehetőség arra, hogy bátor legyél, hogy teljes szívvel élj, és azzá válj, akivé csak szeretnél.

 

Yuval Noah Harari:
Nexus

A ​történetek hoztak össze bennünket.
A könyvek terjesztették el eszméinket és hiedelmeinket.
Az internet végtelen tudást ígért.
Az algoritmus kiismerte titkainkat, és egymás ellen fordított bennünket.
Mit tesz majd a mesterséges intelligencia?

Napjainkban zajlik az emberiség történetének legnagyobb információs forradalma. Ha meg akarjuk érteni, minek is vagyunk a részesei, előbb azt kell megértenünk, hogyan jutottunk el idáig. Homo sapiensnek, bölcs embernek neveztük el a fajunkat – de ha annyira bölcsek vagyunk, miért pusztítjuk önmagunkat? Hogyan sodródtunk az ökológiai és technológiai öngyilkosság peremére? Az emberiség ereje abban áll, hogy képes a világméretű együttműködésre. Csakhogy az együttműködés szövevényes hálózatát a legkönnyebben fikciók, fantáziák és hazugságok tömeges terjesztésével lehet létrehozni és fenntartani.

 

A korábbi könyvújdonságok között is böngésznél?

 

Még több könyves tartalmat találsz az Instagram oldalamon!

Previous
Previous

6 angol nyelvű könyvújdonság októberre (2024)

Next
Next

13 könyvújdonság szeptemberre (2024)