17 könyvújdonság májusra (2024)

Izgalmasnak tűnő könyvújdonságokból szerencsére májusban sincs hiány. Ezúttal a fókusz az identitáskeresésen van: több olyan olvasnivalót is beválogattam, amelyek különböző megközelítésekben ezt a témát járják körül. Emellett persze némi gyilkosság sem hiányozhat. Fordulatos bűnügyi történetek, könnyed krimik, valamint egy személyes tragédiát feldolgozó oknyomozó tényregény is helyet kapott a válogatásban. Végezetül pedig két nagyon kedvelt témám – könyvek könyvekről, valamint a „mi lett volna, ha…” típusú gondolatkísérletek – kapcsán is mutatok szerintem egészen ígéretesnek tűnő olvasnivalókat.

 

Goran Vojnović: A ​fügefa

Szerelem, ​szabadságvágy, magány és a közelmúlt történelemi eseményei elválaszthatatlanul fonódnak össze egy soknemzetiségű „jugoszláv” család különböző generációinak történetében. A harmincas éveiben járó Jadran igyekszik kibogozni a felszín alatt mindent átszövő viszonyokat. Miért sétált ki az életéből a felesége a közös gyermeküket is elhagyva? Vajon van-e valamilyen összefüggés nagyszülei páros magánya és saját szabadság iránti vágya között? Hogyan tűnt el az apja egyik napról a másikra, és ez miért érte váratlanul az anyját is? Miért burkolódzott hallgatásba a nagyanyja már jóval azelőtt, hogy demenciába süllyedt volna?

 

Jennette McCurdy: Örülök, ​hogy meghalt az anyám

Jennette McCurdy hatéves korában járt először szereplőválogatáson. Az anyja álma az volt, hogy sztárt faragjon az egyetlen lányából, Jennette pedig bármit megtett volna azért, hogy boldoggá tegye az anyukáját. Úgyhogy belevágott az anyja által „kalóriamegvonásnak” nevezett módszerbe, alig evett, és naponta ötször állt mérlegre. Tűrte az átfogó otthoni szépítkezéseket, miközben anyja korholta, miszerint „Láthatatlan a szempillád, érted? Szerinted Dakota Fanning nem festi az övét?”. Jennette-et egészen tizenhat éves koráig az anyja fürdette, eközben osztozott vele a naplóján, az e-mail-fiókján és a lány összes bevételén is.

 

Rebecca Makkai: Lenne ​pár kérdésem

A ​sikeres egyetemi tanár és podcaster Bodie Kane készen áll maga mögött hagyni múltját: a családi tragédiát, amely rányomta bélyegét egész kamaszkorára; a New Hampshire-i bentlakásos iskolában eltöltött, javarészt nyomorúságos négy évet; és a negyedik év végén történt gyilkosságot, amelynek áldozata korábbi szobatársa, Thalia Keith volt. Bár az interneten heves vita zajlik Thalia halálának körülményeiről és az elítélt, Omar Evans segédedző bűnösségéről, Bodie jobbnak látja nem feszegetni a dolgokat.

 

Gareth Brown: Az ​ajtók könyve

Vannak ​ajtók amelyeket sosem lenne szabad kinyitni…

Cassie Andrews teljesen átlagos életet él. A napjait szeretett könyvei között tölti, egy New York-i könyvesboltban, ahol segít a betérő vásárlóknak, rendszerezi a polcokon a regényeket, és kávét készít az olvasósarokban üldögélőknek. Egészen addig, amíg egy havas, téli estén az egyik törzsvásárló egy különleges kötetet nem hagy rá. Az asztalon heverő apró könyv barna bőrfedele olyan kopott és repedezett, mint az ajtóról pattogzó régi festék, és úgy néz ki, mint valami napló, amelybe valaki hosszú éveken át gyűjtötte a gondolatait.

Ám ez nem egy átlagos könyv. Hanem Az ajtók könyve.

 

Meri Valkama: Ölel, ​Margot

Lehet ​teljes az ember, ha nem emlékszik a saját múltjára? A nyolcvanas évek elején a finn Markus Siltanen külhoni tudósítóként családjával Kelet-Berlinbe költözik. Vilját, a lányukat keletnémet eszmék szerint nevelik, ám a boldogságuk nem tart sokáig: 1989-ben leomlik a berlini fal, illetve a zárt politikai rendszerrel együtt a szülők harmonikus házassága is a végét járja. A család végül visszatér Finnországba, a lány gyermekkori emlékei pedig kezdenek a semmibe veszni. Az időközben nővé érett Vilja apja halála után egy köteg levelet talál, amelynek szerzője a titokzatos Margot – egy keletnémet nő, akivel a férfinak szenvedélyes viszonya volt a 80-as évek Berlinjében.

 

Cesca Major: Talán ​majd legközelebb

A ​londoni irodalmi ügynök Emma nehezen tud egyensúlyt teremteni a munkája és a magánélete között. Nem is veszi észre, hogy a férje egyre boldogtalanabb, és a gyerekei elkerülik. Amikor egy átlagosnak induló hétfőn csak vacsora után döbben rá, hogy megint elfelejtette az évfordulójukat Dannel, csúnyán összevesznek. A férfi elrohan, hogy kiszellőztesse a fejét, és pár perc múlva Emma rettentő fékcsikorgást hall az utcáról. Dan pedig nem jön haza többé.

Az átzokogott éjszaka után Emma felébred, és még nagyobb sokk éri: a férje él, és ott van mellette! Sőt megint hétfő van.

 

Láng Zsolt: Az ​emberek meséje

A Párizsban élő André Tavasz professzor egyedül nevelte fiát, miután a felesége nem sokkal a gyermek születése után nyomtalanul eltűnt. Amikor a tizenkét éves fiút André Budapestre küldi iskolába, apa és fia eltávolodnak egymástól, hosszú évekig mit sem tudva a másikról. Messzire kerülnek korábbi unalmas, bár komfortos életüktől, André a tanítványa révén bekapcsolódik egy franciaországi mészárlás utáni nyomozásba, Zsombor pedig a méhek társadalmának kutatásában merül el, és mézkereskedőként járja a világot. Medárdban, a világtól távoli erdélyi falucskában aztán váratlanul újra összeér a sorsuk, előtörnek elfojtott indulataik, felcsapnak a szeretetvágy és a bűntudat, a féltés és az önzés fékezhetetlen hullámai.

 

Pápay Eszter: Akinek ​egyszer szárnya nő

Flóra fiatal, gyermektelen, egyedülálló nő, akit a társadalmi elvárások súlya nyom. Éva középkorú asszony, aki elvesztette önmagát, boldogtalan házasság béklyózza, és a régmúlt sötét árnya vetül rá. Az energikus, válófélben lévő Lívia pedig mintha a saját személyiségét és a bizonytalan jövőt cipelné magán súlyos hátizsákként. Nem is sejtik, mennyit segítenek egymásnak abban, hogy a terheiktől megszabaduljanak.

 

Zelei Anna: Ha ​az erdő beszélni tudna

Erdő. ​Mindössze négy betű. Ennek a négy betűnek olyan hatalma van boldogulásunkra és boldogságunkra, melyet nem könnyű szavakkal leírni. Aki viszont megízleli ezt az örömforrást és életérzést, az tovább akarja adni. Neked. Nekünk. Mindenkinek. Az utókornak.

 

Carla Valentine: Gyilkolni ​nem könnyű

Agatha ​Christie minden könyvében van legalább egy, de inkább több hulla. És amit ezekről és a tetthelyekről leír, az helytálló a kor tudományos ismeretei szerint. Természetesen a regényekben és novellákban nem a mai tudásunknak megfelelő igazságügyi vizsgálatok szerepelnek, de Poirot-nál például megelőlegezte a helyszínelőkészletet: A titokzatos stylesi eset lapjain fiolákba és kis borítékokba gyűjti a nyomokat (kesztyűben, csipesszel!) évekkel azelőtt, hogy a rendőrségnél ezt bevezették volna. Történeteibe beemelte az akkor egészen új helyszínelői módszereket, mint a luminol használatát, mellyel a látens vér jelenlétét lehet kimutatni, és bemutatta az ujjlenyomat rögzítésének ügyes módszereit.

 

Ann Patchett: Tom ​Lake

2020 tavaszán Lara három lánya visszatér a Michigan északi részén található családi gyümölcsösbe. Cseresznyét szednek, és közben kérlelik anyjukat, beszéljen Peter Duke-ról, a híres színészről, akivel annak idején együtt lépett színpadra a Tom Lake nevű társulat tagjaként, és kettejük között érzékeny szálak szövődtek. Miközben Lara felidézi a múltat, lányai végiggondolják saját életüket és anyjukhoz fűződő viszonyukat – ennek során átalakul az egész világról alkotott képük. Amiben biztosak voltak, azt most teljesen másképp látják.

 

L. M. Chilton: Jobbra ​húzva

Fordulatos, ​gyors tempójú és fergetegesen sötét humorú modern krimi, mely az online ismerkedés félelmetes és rejtélyes világában játszódik.

Gwen Turner úgy elszúrta az életét, hogy nehéz rá szavakat találni. Szakított élete férfijával, ráadásul olyan mondvacsinált okokra hivatkozva, melyekkel utólag szégyell szembenézni. Otthagyta jövedelmező állását, hogy nyisson egy kávézót, ami csak nyeli a pénzt. És mindennek a tetejébe a legjobb barátnője épp házasodni készül, végleg magára hagyva őt a szinglik világában.

 

Cristina Rivera Garza: Liliana ​legyőzhetetlen nyara

Liliana ​Rivera Garzát 1990. július 16-án, Mexikóvárosban gyilkolták meg. Testvére, Cristina Rivera Garza huszonkilenc évvel később rekonstruálja húga utolsó éveit, miközben arra keresi a választ: miért és ki által veszítette életét Liliana egy átlagosnak tűnő nyári napon, s hogyan maradhatott büntetlenül a lány gyilkosa? Rivera Garza nyomozása, melynek kiindulópontja egy elveszett bűnügyi akta, a bürokrácia útvesztőin, a patriarchális politikai játszmákon, a bensőséges és megfakult családi emlékeken át vezet.

 

Ia Genberg: Részletek

Egy ​írónő lázas betegen régi kedves könyvét veszi elő, melynek első oldalán váratlanul egykori barátnője üzenetét fedezi fel. Az odafirkantott sorok visszarepítik a múltba, s végül nemcsak Johanna, az ismert műsorvezető, de a nyomtalanul eltűnt barátnő, Niki, a derült égből villámcsapásként felbukkanó Alejandro és az állandó depresszióval küzdő anya, Birgitte alakja is feldereng előtte. Az írónő enged a kísértésnek: megalkotja élete talán legfontosabb szereplőinek portréját, melyeken szükségszerűen átsejlik saját története, a háttérben a huszadik század második felének Stockholmjával.

 

Alexander Oetker: Visszatérés

Luc Verlain főfelügyelő imádja a hasát, a nőket és kényelmes párizsi életét. Amikor azonban az apja megbetegszik, és nem tudni, hogy az öreg osztrigahalásznak mennyi ideje lehet még hátra, Luc áthelyezteti magát Bordeaux-ba, ahonnan egykor egy jobb élet reményében elmenekült.

Röviddel a megérkezése után gyilkosság zavarja meg a vidék békéjét: egy halott lányt találnak a parton. Luc és csapata hamarosan letartóztat egy gyanúsítottat, de az áldozat szülőfalujának lakói nem bíznak a rendőrségben, és saját kezükbe veszik az igazságszolgáltatást.

 

Lukas Bärfuss: Koala

Lukas Bärfuss harmadik szépirodalmi műve egy félig önéletrajzi elbeszélés, amely egy veszteség realisztikus, felkavaró és kísértetiesen szomorú leírását nyújtja.

A Koala egy férfiről szól, aki próbálja feldolgozni bátyja öngyilkosságát. Kísérletet tesz, hogy összeillessze a tényeket, és megértse, hogy valaki miért dönthet úgy, hogy önként vet véget az életének. A kutatásai és a válaszok keresése arra készteti, hogy az öngyilkosság okai helyett megvizsgálja az élet választásának a motívumait is.

 

Alberto Moravia: Őskori ​történetek

„Néhány ​évmilliárddal ezelőtt minden sokkal flottabbul ment, mint manapság, minden további nélkül oda lehetett járulni Anya Ter Mészet elé panaszra, ha valami kifogásunk volt a teremtéssel kapcsolatban. Anya Ter Mészet egy oltári nagy nő volt, olyan mérhetetlenül nagy, hogy ha felment az ember a fejére, még egy jó távcsővel sem látott el neki a lábáig; egy végtelen síkságon terült el, fejalja egy hegység volt, derékalja egy sivatag; álmában szokta teremteni a világot. Az ő álmai azonban nem olyanok voltak, mint a mieink, hogy ébredéskor végük, már nem is emlékszünk rájuk; Anya Ter Mészet álmai nyomban valóra váltak.”

Amikor Moravia nekilátott, hogy megírja ezeket az állati (sőt emberi) történeteket, nyilván eszébe jutottak (ahogy nekünk is) Ezópusz, Phaedrus és La Fontaine meséi, melyeknek szereplői a századok és évezredek során világhírre tettek szert. Ő ezekkel nem foglalkozott – így konferálta fel ezeket a furcsán érzelmes és fanyar, ám könnyed életképeket a kötet olasz szerkesztője első olvasói számára.

 

A korábbi könyvújdonságok között is böngésznél?

19 könyvújdonság áprilisra (2024)

 

Még több könyves tartalmat találsz az Instagram oldalamon!

 
Previous
Previous

7 angol nyelvű könyvújdonság májusra (2024)

Next
Next

7 angol nyelvű könyvújdonság áprilisra (2024)