11 könyvújdonság augusztusra (2024)

Máris az utolsó nyári hónaphoz érkeztünk, ami nem csupán azt jelenti, hogy úristen, de rohan az idő, hanem azt is, hogy itt az ideje egy újabb könyvújdonság-mustrának! Méghozzá egészen változatos olvasnivalókkal  – mondom is, hogy mi mindenre számíthatsz.

Érkezik például a nem véletlenül nagysikerű Szegény párák magyar kiadása (végre!), továbbá néhány igazán nyárias hangulatú olvasmány levendulamezőkkel vagy épp olajfaligetekkel, na és persze rejtélyes bűnügyek sem hiányozhatnak. Mivel éppen olimpia-lázban égek, bekúszott egy Párizsba (méghozzá az 1700-as évek Párizsába) varázsoló regény is. Ha pedig már a hátad közepére sem kívánod a kánikulát  – amit teljesen megértek  –, akkor a déli vidékekre repítő regények mellett igazi északi, skandináv ínyencségekre is bukkanhatsz az alábbi válogatásban.

 

Alasdair Gray:
Szegény ​párák

Szabadság ​nélkül nem érdemes élni.

Godwin Baxternek az a tudományos ambíciója, hogy egy tökéletes társat alkosson önmagának. Álmai akkor látszanak beteljesedni, amikor rátalál a szépséges Bella holttestére a vízparton, akit egy Frankensteinhez méltó tudományos kísérlettel életre kelt. Nagyratörő terveit azonban meghiúsítani készül dr. Archibald McCandless, aki féltő szerelembe esik a teremtménnyel.

De vajon mit gondolhat az egészről maga Bella?

 

Julia Malye:
A ​pelikánlányok

Párizs, 1720. Marguerite Pancatelin rendfőnök asszonynak kilencven „önkéntest” kell találnia az árvák és kitaszítottak közt, hogy az óceánon átkelve hozzámenjenek a frissen francia kézre került La Louisiane gyarmatosítóihoz. A hányattatott hajóút valószínűtlen barátságokat szül: így szövődik össze a tizenkét éves, éles nyelvű árva, Charlotte, az abortusz miatt elítélt Genevieve és a hallgatag, bolondnak pletykált arisztokrata lány, Petronille sorsa.

A hajóút ragályokkal és kalózokkal terhes, de sokkal feszítőbb a kérdés: mi vár rájuk odaát a teljes ismeretlenben? Együtt maradhatnak-e, s megtalálhatják-e a teljesen idegen környezetben jobbik önmagukat?

 

Vivian Conroy:
Rejtély ​Provence-ban

Egy buja francia birtok, egy esküvő és egy rejtélyes haláleset. A harmincas évek csillogását idéző detektívtörténetben a tanárnőként dolgozó Miss Atalanta Ashford egy csapásra bekerül az előkelő társaságba, amikor megörökli nagyapja tekintélyes vagyonát. Ám a villákkal, partikkal és autókkal együtt jár a nagyapáról unokára szálló, szokatlan foglalatosság is: diszkrét nyomozómunka Európa elitjének.

 

Vigdis Hjorth:
Anya ​meghalt?

Egy lázadó fiatal nő faképnél hagyta a családját, és meg sem állt egy másik kontinensig, egy másik életig. Eltelt harminc év, nem volt jelen apja betegségénél, halálánál, temetésén, nem ismeri húga gyermekeit. Családja nehezteléséből, dühéből lassan idegenség, hamu alatt parázsló gyűlölet lett.

 

Gianni Solla:
A ​füzettolvaj

1942-t ​írunk, a dél-olaszországi Torában mozdulatlanságba dermedt az idő: a helyi parasztok számára ez a világvégi kis falu mindennek a kezdete és a vége. Az itt élők mindent tudnak a földművelésről és az állatokról, de szinte semmit sem az emberekről…

A tizenöt éves disznópásztor, Davide látszólag nem különbözik tőlük, mégis kívülálló: meg akar tanulni írni-olvasni. A fiú egyetlen szövetségese a faluban Teresa, a kötélverő lánya, aki művelt, eltökélt és merész: mindenképpen maga mögött akarja tudni a vidéki kilátástalanságot. Folyton azt hajtogatja, hogy egy nap elhagyja Torát, és Davide pontosan tudja, hogy így is lesz.

 

Rosanna Ley:
Az ​örök kert

Dél-Olaszország napsütötte dombjai között fekszik a Romano család olajfaligete, ahol Lara a lányával, Rose-zal és az unokájával, Beával él. Lara egy életen át próbálta elfelejteni azokat a traumatikus eseményeket, amelyek hetven éve arra késztették, hogy elmeneküljön Dorsetből. Ám amikor látja, hogy a szenvedélyes kerttervező Beát leveszi a lábáról Matteo, a jóképű, karizmatikus étterem-tulajdonos, Lara attól tart, hogy az unokája ugyanazt a hibát követi el, mint amit ő sok évvel ezelőtt. Emlékezve egy régi ígéretére, Lara megkéri Beát, hogy utazzon Dorsetbe, és állítsa vissza a család régi kertjének eredeti pompáját.

 

Asko Sahlberg:
Ők

Finnország, 1809. Két testvér, Henrik és Erik ellentétes oldalon harcol az orosz-svéd háborúban. Miután az ország végleg a cár uralma alá kerül, az idősebbik fiú is hazatér az évekkel azelőtt haraggal otthagyott családi birtokra.

 

Holly Ringland:
Esther ​Wilding hét bőre

Egy ​év telt el azóta, hogy Aura Wilding a tengerbe sétált Tasmania partjainál, és hozzátartozói azóta is hasztalan próbálkoznak megbirkózni elvesztésével. Miután Esther Wilding hazatér, hogy családjával együtt emlékezzen meg nővéréről, szülei rábízzák Aura naplóját, amelyben hét fotó látható, mellettük pedig rövid, rejtélyes versikék, amelyeket Aura a saját bőrére is rátetováltatott. A képek és a versek feltárhatják Aura halálának okát, ám ehhez Esthernek hosszú útra kell indulnia a festői szépségű Tasmania szigetéről a világ másik végébe, Koppenhágába, majd még tovább a szélfútta Feröer szigetekre.

 

Alex Ahndoril:
A ​rejtély kulcsa

Julia ​Stark magánnyomozó stockholmi irodájába váratlan látogató érkezik. A sápadt, feldúlt úriember egy sikeres családi vállalkozás egyik tulajdonosa, amelynek éves luxusvacsoráját előző este tartották a férfi vidéki birtokán. Sajnos az elfogyasztott alkoholmennyiség hatására semmit nem tud felidézni az eseményekből, pedig nagy szükség lenne rá. Reggelre kelve ugyanis szörnyű fénykép várta a telefonján: egy megkötözött ember zsákkal a fején, aki a vér mennyiségéből ítélve már biztosan nem élt. Az üzletembernek fogalma sincs róla, hogyan kerülhetett hozzá a fotó, és attól retteg, hogy tudtán kívül ő maga követett el valami szörnyűséget.

 

Sigrún Pálsdóttir:
A ​melltű

1897-ben ​járunk, az izlandi lány, Sigurlína élete szakadatlan munka, sivár jövő vár rá. De őt nem abból a fából faragták, hogy lemondjon az álmairól, és amikor a krimiszerű események lehetővé teszik, egy merész döntéssel saját kezébe veszi a sorsát, és elszökik a monoton hétköznapok elől. Hihetetlen kalandokba sodródik: útja Manhattan előkelő köreibe, a Metropolitan Múzeumba és a korabeli New York legmélyebb bugyraiba vezet. Hősünk körül lassan szorulni kezd a hurok; a reykjavíki hatóságok nyomoznak utána, és már senki sem tudja, hogy kicsoda is ő valójában: senki vagy valaki; tolvaj, kalandor, szélhámos vagy az új idők hírmondója és elkötelezett hazafi?

A mű alapötletét egy szélhámosnő, Sigríður Einarsdóttir Magnússon valós története adta, aki kézimunkát és olcsó izlandi ezüst ruhadíszeket igyekezett irreálisan magas áron eladni először Angliában és Skóciában, majd az 1893-as chicagói világkiállításon.

 

Mohamed Mbougar Sarr:
Ugyanolyan ​emberek

Mohamed Mbougar Sarr azt a kérdést járja körül lírai szépségű regényében, amely talán a legfontosabb kérdés mindannyiunk életében: Hogyan találjuk meg magunkban az erőt, hogy valódi önmagunkká váljunk, bármi legyen is az ára?

Ndéné Géjé, a fiatal irodalomprofesszor nem hisz a szemének az irodalomoktatókhoz intézett minisztériumi felhívást olvasva: hagyják ki a tananyagból Verlaine és más, bizonyíthatóan homoszexuális szerzők műveit, mert rossz hatással lehetnek a hallgatókra. Ostobaság, egy vers értékének semmi köze a szerző szexuális orientációjához! Ndéné fel van háborodva, még ha tisztában is van vele, hogy a felhívás csupán a fellobbanó homofóbia legújabb jele a muszlim többségű Szenegálban, ahol a homoszexualitás vallásgyalázásnak számít, olyan bűnnek, amelyet a fehérek hurcoltak be az országba.

 

A korábbi könyvújdonságok között is böngésznél?

 

Még több könyves tartalmat találsz az Instagram oldalamon!

 
Previous
Previous

11 angol nyelvű könyvújdonság augusztusra (2024)

Next
Next

8 angol nyelvű könyvújdonság júliusra (2024)