14 könyvújdonság áprilisra (2025)
Hivatalosan is megérkezett az április, és vele együtt egy újabb rakás friss könyv, amelyek közül néhány vélhetően „nagyot fog szólni”.
Ebben a hónapban az irodalmi csemegék és a lebilincselő sztorik mellett lesz itt minden: családi drámák, pszichológiai mélységek, rejtélyek és egy kis tudomány is – sőt, még az anyósok sem maradnak ki a buliból.
Ha kíváncsi vagy, szerintem milyen újdonságokért érdemes a könyvesboltokba vagy könyvtárakba indulni, nézd meg az áprilisi válogatást. (Ha pedig még jobban elmerülnél az irodalom világában, figyelmedbe ajánlom az április 4-6. között megrendezésre kerülő Margó Irodalmi Fesztivál színes programjait is.)
Na, de lássuk csak a könyveket!
Taffy Brodesser-Akner:
A Long Island-i kompromisszum
1980-ban Carl Fletchert, a vagyonos üzletembert elrabolják a saját háza elől, összeverik, és fogva tartják, hogy váltságdíjat kapjanak érte. Egy hét se telik bele, visszaengedik a feleségéhez és a gyerekeihez, alig van rosszabb bőrben, mint amikor elrabolták. A család továbblép, folytatják a nagybetűs Amerikai Álomba illő életüket – tudomásul veszik, noha a vagyon sodorta a családfőt veszélybe, biztonságukat is ugyanez a vagyon garantálja.
Most, negyven év elteltével azonban úgy tűnik, senki sem volt képes napirendre térni az eset fölött…
-
Ebben a regényben minden benne van, ami lehetővé teszi egy amerikai zsidó család életének teljes feltérképezését: hagyományok, ambíciók, szorongások, átkok, fényes sikerek, unalom, dibukkok, örökség, piramisjáték, jobb oldali tőkések, béta-blokkoló, jósok, de mindenekelőtt a kimondatlan szeretet, amely örökre egybefog egy családot.
Moa Herngren:
Az anyós
Az egyedülálló anya, Asa és fia mindig is közel álltak egymáshoz, kapcsolatuk azonban hirtelen megváltozik a fiú új barátnőjének megjelenésével. Amikor a fiatal párnak sürgősen szállásra van szüksége, Asa megkéri őket, hogy költözzenek hozzá. Ezzel azonban akaratlanul is olyan információk birtokába jut, ami a család széthullásával fenyeget…
-
„Minden karakterem emberi, közel sem tökéletes személyiség. Talán pont ez a legfontosabb üzenetem az olvasóknak, hogy mindig igyekezzenek megismerni minden fél motivációját, érzéseit, nézőpontját, mielőtt ítélkeznek.”
Jason Rekulak:
Vagy hallgasson örökre
Amikor Frank Szatowski telefonja egy nap megcsörren, az ötvenes éveiben járó csomagszállító döbbenten látja, hogy lánya az, akivel három éve nem beszélt. Maggie férjhez menni készül egy milliárdos techmogul fiához, Aiden Gardnerhez, és ő is szívesen látott vendég az esküvőn.A várva várt esemény előtt pár nappal Frank különös, feladó nélküli küldeményt kap: egy ismeretlen lány fényképét. Kiderül, hogy leendő veje volt barátnője az, aki rejtélyes módon eltűnt. Bár Maggie azt állítja, hogy Aidennek semmi köze sem lehetett a bűntényhez, az apát szokatlan aggodalom fogja el.
-
Rossz érzései a helyszínre érkezve sem szűnnek meg: a fényűző magánbirtokon számos furcsaság, például egyedi időzóna és különféle aláírandó nyilatkozatok fogadják a vendégeket. Frank sehogy sem találja a helyét ebben a közegben, nyugtalanítja, hogy a vőlegény nyilvánvalóan titkol valamit, ráadásul a környéken is ellentmondásos hírek terjengenek a Gardnerékről. Az örömapa súlyos titkokat sejt a háttérben, és kutakodni kezd a család múltjában, miközben tudja: ha túl mélyre ás, talán örökre elveszíti Maggie-t.
A Vagy hallgasson örökre pszichológiailag aprólékosan kidolgozott thriller egy kétségbeesett férfiról, aki mindent kockára tesz, hogy rendbe hozza kapcsolatát a lányával.
Nick Bradley:
Négy évszak Japánban
Flo Dunthorpe-nak elege lett Tokióból.
Az önbizalomhiánytól szenvedő lány élete megrekedt, műfordítói munkája értelmét vesztette, párkapcsolata összeomlani látszik.
Aztán egy nap rátalál egy rejtélyes könyvre, amit az egyik utas felejtett ott a tokiói metrón.
Flót már a legelső oldal olvasása közben beszippantja és átformálja a könyv. Azonnali és erőteljes késztetést érez arra, hogy lefordítsa ezt az elfeledett regényt. Ezzel a sorsdöntő elhatározással pedig olyan útra lép, amely megváltoztatja az életét.
-
Ahogy Flo egy éven át követi a szereplők sorsát, akik valahol Japán messzi vidékén élnek, átélve a pár kibontakozó kapcsolatának hullámhegyeit és hullámvölgyeit, hamar rádöbben, hogy ki kell merészkednie a könyv világából, hogy felkutassa annak fellelhetetlen, titokzatos szerzőjét. Miközben a könyv két főszereplője felfedi előtte, hogy az életükben sokkal több közös vonás van, mint ahogy azt első pillantásra gondolta, a szöveg és a fordító sorsvonala elkezd közelíteni egymáshoz, és rövidesen egyértelművé válik, hogy Flo utazása éppen csak elkezdődött…
Szaniszló Judit:
A másik ember
Szaniszló Judit történetei egyszerre ismerősek és meglepőek. Az egyedüllét kiszámíthatóságában is meghökkentő mindennapjairól tudósítanak. A kötet figurái egy budapesti bérház lakói és a környéken megforduló emberek. J. se nem főhős, se nem mellékszereplő. Hol a számvizsgáló bizottság tagjaként kéredzkedik be egy négyemeletes ház minden lakásba, hol kutyatulajdonosként járja be a Városligetet és környékét. J., miközben bárki lehet, alakváltozásai közben folyamatosan megfigyel: sorsokat képzel el másoknak és talán saját magának is.
-
A másik ember üdítően szorongató könyv arról, hogy néha éppen a magány köt minket össze egymással. A kötet szövegeit a szerző fényképei egészítik ki.
Weike Wang:
Kémia
Három év tudományos kutatás után a regény fiatal elbeszélője rájön, hogy szerelme a kémia iránt inkább hipotézis, mint valóság. Kudarcba fulladt kutatásai mellett egyre nehezebben tud megbirkózni társai, a konzulense, de legfőképpen kínai szülei elvárásaival, akik csak a tökéletességet tudják elfogadni. De egy másik, nem tudományos kérdés is felmerül: egy házassági ajánlat. Odaadó barátja, akinek sikeresebben alakul a tudományos pályája, megkéri a kezét, ő azonban képtelen együtt élni vele, amíg nem képes önerejéből sikeres lenni. Egyre nagyobb nyomás alá kerül, és végül szembe kell néznie a kérdéssel, amelyre hiába keresi a választ a tankönyvekben: „Mit akarok valójában?”
-
Weike Wang debütáló regénye bepillantást enged egy fiatal nő szertelen, útkereső elmeműködésébe, mindezt intelligens, káprázatosan szellemes és briliáns új hangon. Fanyar humorral állítja szembe egymással a tudományos gondolkodás eleganciáját, a szorongást, amit akkor érez az ember, amikor a helyét keresi a mindennapok világában, valamint a szerelemért és a családért hozott áldozatokat.
A Kémia 2017 irodalmi szenzációja volt az Egyesült Államokban, jelölték az Év Legjobb Könyve díjra is, és azóta számos nyelvre fordították le.
Zoë Schlanger:
Fényevők
A Fényevők olvasóját azonnal magával ragadja a zöld élet drámája – a növények bonyolult, vad és bámulatos világa gyökeresen új módon tárul fel ebben a könyvben, alapjaiban rendítve meg a szabad akaratról, a tudatról és az intelligenciáról alkotott eddigi meggyőződéseinket.
A növények figyelemre méltó képességeivel kapcsolatban számtalan új felfedezés látott napvilágot az elmúlt években. A mohák, virágok, cserjék, fák korántsem passzív lények, hanem zseniális túlélők, akik bámulatos stratégiákat vetnek be nap mint nap: kommunikálnak, felismerik rokonaikat, érzékelik a hangokat, hasznos emlékeket raktároznak, és ha szükséges, agyafúrt trükkökkel csábítják magukhoz az állatokat. Mi az intelligencia és a kreativitás, ha nem ez?
-
Zoë Schlanger mindenki számára érthetően és élvezetesen, sodró lendülettel ismerteti a botanikai kutatások legújabb mérföldköveit, és teljesen új perspektívából mutatja be a Föld ökológiai rendszerét, melynek mi is szerves részei vagyunk. Inspiráló könyve arra hívja az olvasót, hogy átértelmezze a növények és az emberiség szerepét a természet világában.
A Fényevőket a The New Yorker, a Washington Post és a Time is beválogatta 2024 legjobb ismeretterjesztő művei közé, az Amazon pedig az év legjobb ismeretterjesztő könyvének választotta.
Ann Patchett:
A Holland Ház
A második világháború végén Cyril Conroy különös szerencsével egyetlen befektetésből fel tud építeni egy komplett ingatlanbirodalmat – családja a szegénységből egy pillanat leforgása alatt hihetetlen vagyon gazdája lesz. Első dolga, hogy megvegye a Holland Házat, a Philadelphia külvárosában álló fényűző villát. Meglepetésnek szánja a feleségének, de a ház megszerzése végül oda vezet, hogy Cyrilnek mindentől meg kell válnia, akit és amit szeret.
-
A Holland Ház történetét Cyril fia mondja el. Cyril két gyermekének testvéri kötelékét megerősíti, ahogy a vagyon elvész, ahogy ráébrednek, hogy csak egymásra számíthatnak.
Öt évtized krónikáját tartjuk a kezünkben, a paradicsom elvesztésének történetét, egy sötét, mégis valóságos tündérmesét – ezen keresztül Ann Patchett szülői szerepről, házasságról, a helyek szelleméről, a kapitalizmus természetéről és még egy sor dologról tesz fel bölcs kérdéseket, hogy az olvasó maga adhassa meg válaszait.
Annie Ernaux:
A másik lány
Annie Ernaux tízéves korában tudta meg egy beszélgetésfoszlányból, hogy volt egy nővére, aki meghalt, mielőtt Annie megszületett volna. Több mint hatvan évvel később, 2011-ben levelet írt ennek a nővérének, akit soha nem ismert, de akinek az emléke mindvégig meghatározta az életét. A töredékekből, elhallgatásokból és véletlenül elkapott beszélgetésekből kirajzolódik Ginette képe – aki „rendes kislányként", „kis szentként" él a szülei emlékezetében –, és mindaz, ami az eltűnt testvér lenyomata a szerző életében: titok, bűntudat, féltékenység és „a halottak hosszú élete" elleni harc.
Ande Pliego:
Végzetes meghívás
Hat thrillerszerző. Egy írói elvonulás.
Bármit elkövetnének, hogy rajta legyenek a vendéglistán…
A házigazda
A legendás krimiíró, J. R. Alastor könyveit az egész világon olvassák, de a valódi kilétét homály fedi. Miután évekig a háttérbe húzódott, meghív hat krimiszerzőt a magánszigetére.
Az asszisztens
Mila del Angélt arra vették fel, hogy zökkenőmentesen bonyolítsa le a találkozót. Évek óta másra sem vágyik, csak hogy végre bosszút állhasson a múltja egyik szellemén – és ez lehet az egyetlen esélye.
A játékosok
A hat sikeres szerző kérdés nélkül elfogadja a meghívást – olyan lehetőség ez, amelyért bármelyikük ölni tudna.
-
A játék
Az izgalmakkal teli kikapcsolódásként induló hét baljós fordulatot vesz, amikor rábukkannak az egyik vendég holttestére, a többiek pedig a házigazda sötét képzeletében megszületett rémálom kellős közepén találják magukat. Lehet, hogy krimiket írnak, de most túl kell élniük egyet…Miközben egyre erősödik a szigetet a külvilágtól elvágó vihar és egyre nő a holttestek száma, a vendégeknek túl kell járniuk egy olyan gyilkos eszén, aki szó szerint minden trükköt ismer…
Cat Bohannon:
Éva
„Az Éva annak bizonyítéka, hogy a tudomány is képes felkavaró olvasmányélményt nyújtani.” – Szécsi Noémi
Hogyan alakította a női test felépítése az emberi evolúciót? Miért élnek tovább a nők, mint a férfiak? Miért nagyobb a nőknél az Alzheimer-kór kialakulásának veszélye? Miért jobb tanulók a lányok a fiúknál? Előreviszi-e a szexizmus az evolúciót?
Könyvében Cat Bohannon határtalan kíváncsisággal járja végig az emberiség elmúlt 200 millió évét, bemutatja a női nem fejlődésével foglalkozó tudományos kutatások eredményeit: „A nagy összképbe bele kell illesztenünk a női testet is. Komoly kárt szenved a modern orvostudomány, a neurobiológia, a paleoantropológia, de még az evolúcióbiológia tudománya is, ha nem veszünk tudomást arról, hogy az emberek fele részének emlői vannak.”
-
Az Éva az emberi történelem átfogó revíziója, szükséges korrekció egy olyan világ számára, amely sokáig elsősorban a férfitestre összpontosított. Teljesen megváltoztatja azt, amit tudni vélünk az evolúcióról és arról, hogy a Homo sapiens miképpen válhatott ilyen sikeressé a Földön.
A kutatók többsége még mindig nincs tekintettel arra, hogy a női test különbözik a férfitesttől, ugyanakkor csendes forradalom van készülőben a női nem, a nőiség tudományában. Az utóbbi másfél évtizedben számos szakterület kutatói fedeztek föl elképesztő dolgokat azzal kapcsolatban, hogy mit is jelent nőnek lenni – milyen az, ha valaki úgy alakult ki, mint mi, hogy a szervezetének olyan jellegzetességei vannak, mint a miénknek –, és miként lehet változtatni azon, ahogy magunkról és a fajunkról mint egészről gondolkodunk.
Donatella Di Pietrantonio:
Törékeny kor
Milánó lezárásakor az egyetemista Amanda felszáll az utolsó vonatok egyikére, és visszamegy abba a Pescara melletti faluba, ahol felnőtt. Édesanyja, Lucia azonnal rájön, hogy valami megváltozott: lánya szeméből eltűnt a ragyogás, és mintha legszívesebben láthatatlanná válna, szinte meg sem szólal. Luciát megrémíti ez a hallgatás. Szeretné a lányát mindentől megóvni, de a család múltjától nem tudja.
Konok, idős földművelő apja és makacs lánya közé ékelődve Lucia megérti, hogy egyetlen öröksége a mély seb, melyet évtizedekkel korábban ejtettek rajta. Bonyolult kapcsolatainak hálójában rádöbben, hogy minden életszakasznak megvannak a maga félelmei és kihívásai, hogy szülő és gyerek egyaránt kiszolgáltatott és törékeny.
Catherine Steadman:
Családi játszma
Közeleg az ünnepi időszak, és Harriet Reed, a feltörekvő regényíró élete fordulóponthoz érkezik: friss eljegyzését ünnepli Edward Holbeckkel, aki egy rendkívül befolyásos család örököse. Bár Edward hosszú ideje próbál elszakadni a családja befolyásától, eljegyzésük hírére a Holbeckek lassan, apránként visszaszivárognak az életükbe – meghívásokkal, gesztusokkal, amelyeknek nehéz ellenállni.
Harrietet látszólag szívesen befogadják ebbe a fényűző, ám zavarba ejtő közegbe, ahol a szokások néha hátborzongató árnyalatot öltenek – különösen a rejtélyes Krampusnacht. Amikor azonban Edward apja, Robert egy kazettát ad át Harrietnek azzal, hogy ez az új könyve, a fiatal nő kíváncsian nyomja meg a Lejátszás gombot. Ám ami felcsendül, nem egy regény, hanem egy vallomás. Egy szörnyű bűntény beismerése. Egy gyilkosság története. És ezzel kezdetét veszi a játszma.
-
A SZABÁLYOK
1. Hallgass figyelmesen!
2. Nyomozz!
3. Ne bízz senkiben!
4. Fuss az életedért!
Tess Gunty:
Isten hozott itthon
Valahol Indiana államban, Vacca Vale egykor nyüzsgő ipari központjában áll a Nyúlketrecnek csúfolt lakópark, melynek vékony falai számtalan zűrzavaros életet kereteznek.
Itt él az online gyászjelentéseket író Joan. A babáját kétségbeesve ringató anya, Hope. Reggie és Ida, az idős házaspár, akik folyton a tévé előtt elégedetlenkednek. Blandine, az éteri szépségű és félelmetesen intelligens kamasz lány, aki három vele egyidős fiúval él együtt. Todd, James és Malik kiöregedtek az állami gondozás rendszeréből, amely többszörösen cserben hagyta őket. A mindennapi bonyodalmakkal küszködő szomszédok mit sem tudnak egymásról, végül mégis összehozza őket a sors – még egy neon-fényben foszforeszkáló férfival is.
-
Tess Gunty szellemes és provokatív műve egy forró és eseménydús júliusi hét történetét meséli el, amely egy bizarr erőszakos eseménybe torkollik. Az Isten hozott itthon nemcsak a magány és a vágyakozás, de az otthon- és szabadságkeresés regénye is.
A korábbi könyvújdonságok között is böngésznél?
április 20-ig bevezető áron