2024 mérföldkö(ny)vei: az év kedvenc olvasmányai & évösszegzés
Hát ismét itt vagyunk: eltelt egy újabb év, eljött az idő visszatekinteni, levonni a tanulságokat – és persze összeszedni, hogy számomra melyek voltak 2024 leginkább meghatározó olvasmányai.
Immáron kilencedik éve készítek bejegyzést az aktuális év mérföldkö(ny)veiről, azaz azokról az olvasmányaimról, amelyek számomra különböző okok miatt fontosak voltak, kiemelkedtek. (A korábbiakat az előző platformon, IDE kattintva tudod visszanézni). Ez természetesen egy teljesen szubjektív lista, ami a saját élményeim alapján született, ugyanakkor a legjobb szívvel ajánlom ezeket az olvasmányokat, ha úgy érzed, hogy téged is megszólít egyik vagy másik könyv.
Bár a bejegyzés főszereplői természetesen a könyvek, a végén egy személyesebb visszatekintés is helyet kapott, illetve elárulom néhány tervemet 2025-re. Például elindul az irodalomterápiás coaching. De hogy mi is ez pontosan, miért született, és hogyan tud segíteni? Ez is kiderül a posztból. :)
Nem is szaporítom tovább a szót, vágjunk is bele, ugyanis annyit elárulok: ez bizony nem lesz rövid – de remélem, hogy megéri végigolvasni, és a végére esetleg találsz néhány szimpatikus olvasnivalót is az újévre.
A könyv, ami egy nő életének utolsó perceiben tárja fel az emberi kapcsolatok szívszorító mélységeit a társadalom peremén élők történetein keresztül
Elif Shafak:
10 perc 38 másodperc
Elif Shafak regénye megrendítő történet a társadalom perifériájára szorult emberek sorsáról, a barátság erejéről és az emberi kapcsolatok mélységéről. A főszereplő, Leila, egy meggyilkolt prostituált nő, akinek lelke még 10 perc 38 másodpercig életben marad, hogy felidézze élete legfontosabb pillanatait. A múlt emlékei – család, barátok, szerelmek – megelevenednek, miközben az olvasó mélyebb megértést kap a társadalmi kitaszítottság, a nők küzdelme és az igazi barátság jelentéséről. Fájdalmasan szép, mégis reményteli történet, ami mélyen magával ragad.
A könyv, ami a női összetartás és túlélés krónikája a 15. századi kínai kultúra lenyűgöző hátterében
Lisa See:
A lótusz leánya
A lótusz leánya lenyűgöző utazás a 15. századi Kína színes, ugyanakkor fájdalmas világába, különösen a nők helyzetének árnyalt bemutatásával. A magával ragadó történet érzéki leírásokkal és pontos lélektani ábrázolással hat az olvasóra, miközben egyensúlyoz könnyedség és mélység között. Nem csupán egy másik kultúrát ismerhetünk meg, hanem az érzékek szintjén is elmerülhetünk az ízekben, illatokban, hagyományokban. Az olvasmányos stílus és a történet egyensúlya igazi élményt kínál, mely egyszerre szórakoztató és elgondolkodtató.
A könyvsorozat, ami irodalmi mesterműként ragadja meg az identitás, család és művészet egységét a 20. századi Koppenhága munkásnegyedében
Tove Ditlevsen:
Koppenhága-trilógia
Tove Ditlevsen Koppenhága-trilógiája egyértelműen repült az év legemlékezetesebb olvasmányai közé, elképesztően élveztem. Autofikciós művének magával ragadó ereje abban rejlik, ahogy az író elképesztő természetességgel és mély érzékenységgel mesél gyermekkorról, szenvedélyekről, és lelki vívódásokról, valamint pontos látlelete annak is, hogy miként formálja identitásunkat környezetünk. Ditlevsen nemcsak bemutatja életének meghatározó pillanatait, de olyan bensőséges szintre enged betekintést, ami páratlan az irodalomban. A történet kíméletlen önismereti munkáról, alkotói kiteljesedésről és a személyes drámák egyetemességéről szól – amelyek olvasóként bennem is továbbélnek.
A könyv, ami Izland vad tájai között mesél egy mélyen emberi, mégis elementáris történetet egy vulkánkitöréssel szembenézve
Sigríður Hagalín Björnsdóttir:
Tüzek
Sigríður Hagalín Björnsdóttir Tüzek című regénye lenyűgözően ötvözi a természeti katasztrófák és az emberi érzelmek ábrázolását. A vulkanológia tudománya köré épülő cselekmény mélyen metaforikus: az izlandi vulkánkitörések párhuzamként szolgálnak egy nő érzelmi hullámzásainak bemutatásához. A történet érzékeny és eredeti megközelítése elgondolkodtató, megrázó, mégis felemelő élményt nyújt. A szerző korábbi regényeinek (A sziget, Szent szó) legjellegzetesebb elemeit ötvözve a Tüzek egyszerre fájdalmasan valóságos és lenyűgözően fantáziadús, miközben egyedi látásmódja nem csak elvarázsolt olvasóként, hanem fontos kérdések elé is állított.
A könyv, ami a könnyednek tűnő felszín mögött rávilágít, hogy a gyógyulás útja (többnyire) nem egyenes, de mindig megéri
Monica Heisey:
Valójában remekül
Monica Heisey Valójában remekül című regénye elsőre egy könnyed, szellemes történetnek – igazi chick litnek – tűnhet, de hamar kiderül, hogy a felszín alatt meglepő érzelmi mélységeket rejt. Maggie, a válás után teljesen szétesett főszereplő a tagadásból az élvezetek hajszolásán át vezető úton próbálja elhitetni önmagával és a világgal, hogy valójában remekül van. A folyamat során kénytelen szembenézni saját magával és a fájdalommal, hogy elindulhasson a gyógyulás felé. Heisey mesterien ötvözi a humort és az őszinte érzelmeket egy fiatal nő önazonosságának kereséséről szóló történetben, miközben végigkövetjük őt a legsötétebb időszakain.
A könyv, amitől újragondolod az egész életedet
Nikki Erlick:
Az életfonál
Az életfonál az a típusú könyv, ami nagyon hamar beszippant és észrevétlenül lopódzik az ember bőre alá. Az emberi sors és választások – eleve elrendeltség vs. szabad akarat – megrendítő kérdéseit feszegeti egy különleges történeten keresztül. Mi történne, ha egy reggel minden ember ajtaja előtt megjelenne egy apró doboz, benne egy fonaldarab, amely megmutatja az illető élettartamát? A regény a különböző karakterek sorsán keresztül tárja fel, hogyan hatnak ezek az információk a kapcsolatokra, döntésekre és önmagunkhoz fűződő viszonyunkra. Külön érdekessége, hogy a személyes történeteken túl nagyobb képet is kapunk a helyzet következményeiről, azáltal, hogy a világpolitikai szálat is beemeli a történetbe, ami számtalan olyan kérdést hoz fel, amelyeken korábban még sosem gondolkoztam el. Miközben a könyv egyedi, disztópikus alaphelyzete elgondolkodtató, a történet érzelmi mélysége és emberközelisége teszi igazán felejthetetlenné.
A könyv, ami olyan őszintén beszél a túlélésről, mintha egy régi barát vallomását hallgatnád
Angie Cruz:
Meg ne fulladj egy pohár vízben
A Meg ne fulladj egy pohár vízben egy szívszorító és felemelő történet Cara Romero életéről, aki bántalmazó férje és családja elől menekülve New Yorkban próbál új életet kezdeni. A regény Cara közvetlen, beszélgetésszerű narrációján keresztül meséli el a bevándorlók mindennapos küzdelmeit, miközben apránként feltárja a nő múltját: az álmait, fájdalmait és a túlélésért vívott harcait. A szöveg egyszerre felkavaró és reményteli, hiszen a nehézségek mellett fontos szerepet kap a humor, a kitartás és az emberi kapcsolatok ereje is, amelyek Cara történetét meghatározzák. Nem csupán társadalmi igazságtalanságokról mesél, hanem a túlélés, az újrakezdés és az önazonosság erejéről is. Cara története egyszerre inspirál és elgondolkodtat – egy olyan történet, amely azóta is velem van.
A könyv, ami megmutatja, hogyan küzdünk, kapaszkodunk, vagy épp veszítjük el magunkat kapcsolatainkban
Moa Herngren:
A válás
Moa Herngren regénye nem csupán azoknak szól, akik maguk is megélték a válás fájdalmát, hanem mindenkinek, aki valaha próbálta megérteni a kapcsolatok bonyolultságát, a szeretet határait és az újrakezdés lehetőségét. Fájóan őszinte és provokatív történet, amely egy házasság felbomlásának személyes következményeit tárja fel nem csupán a házaspár, hanem az egész család kapcsolati rendszerének dinamikáját is vizsgálva. A narratíva rendkívül izgalmas, hiszen a feleség és a férj perspektíváját is megismerjük, amelynek fényében rendkívül pontos látleletet kapunk arról, hogy mi vezetett idáig. Nem fekete-fehér válaszokat kapunk, hanem egy rendkívül árnyalt történetet. A válás nem csupán Bea és Niklas története, hanem izgalmas lélektani utazás is, amely olvasóként arra késztet, hogy elgondolkozzunk: hogyan vagyunk jelen saját kapcsolatainkban, milyen hatások formáltak bennünket, és hogyan jelenik meg (vagy marad rejtve) mindez vágyaink és kapcsolataink dinamikájában.
A fantasysorozat, ami elvarázsol egy izgalmas, képzeletbeli középkori világba
Schmal Róza:
Nagy folyók haragja-trilógia
Schmal Róza trilógiája egy olyan epikus regényfolyam, amely sodró lendületével, jellegzetes karaktereivel és elképesztő fantáziájával képes magával ragadni az olvasót. A kötetekben a szereplők életének törékenysége és küzdelmei éppúgy központi szerepet kapnak, mint azok a bizonyos nagy folyók, amelyek szimbolikus és szó szerinti értelemben is formálják a történetet. A történet magával ragadóan részletgazdag: térképek, illusztrációk, családfák is segítik az eligazodást, így olvasóként szinte a szereplők mellett lépkedünk. Ugyan kell némi befektetés a sztoriba, hogy megértsük a világát, ám miután kellően megismerjük a Ladann-völgy izgalmas világát és képet kapunk a szereplőkről, szinte lehetetlen kiszakadni – izgalmas és magával ragadó olvasmány mind fiatalok, mind felnőttek számára.
A könyv, ami elvezet a semmihez, hogy ott valami többre találj
Tisza Kata:
A semmi megszelídítése
Tisza Kata egészen egyedi és hiánypótló színfoltja a magyar kortárs irodalomnak. Könnyelmű leegyszerűsítés lenne annyit mondani, hogy szövegei pusztán a pszichológiát és a szépirodalmat vegyítik. A kötet attól válik igazán szerethetővé, hogy Tisza Kata szövegeiben képes megörökíteni a megfoghatatlant. Mint amikor egy pici darabka tojáshéjat próbálnék kihalászni egy tálkából, ami folyton kicsusszan az ujjaim közül. Minél türelmetlenebbül próbálok lecsapni rá, annál esélytelenebb a dolog. És akkor jön Tisza Kata, és még az olyan tojáshéj-maradványokat is előhalássza, amelyeket észre sem vettem. Valami ilyesmit jelent számomra A semmi megszelídítése. A semmi, mint létállapot – először nagyon ijesztőnek tűnik a gondolata, mintha egy végtelen ürességben lebegnék az időtlenségben, saját magányomban. Aztán beleengedve magamat a semmibe, talán megláthatok valami mást is. Azt hiszem, ezt teszi a könyv: segít a saját semminkben elmerülni; a saját hiányainkra, félelmeinkre, vágyainkra, valamint önmagunkkal és másokkal való kapcsolatainkra ránézni mindezek tükrében.
További olvasmányok, amiket még nagyon szerettem 2024-ben
A könyveken túl: egy személyes(ebb) betekintés
Nyolc év után költöztettem el a Tíz kicsi könyvet év elején a korábbi – lássuk be, erősen elöregedett – Blogspotos platformról, és született meg a jelenlegi weboldal. Bár még gyerekcipőben jár, büszke vagyok a munkámra, és legfőképpen pedig hálás vagyok azért, hogy megléphettem ezt a változtatást, amely komoly lökést és inspirációt jelentett abban (is), hogy újult erővel vessem bele magamat a könyves tartalomgyártásba, amelyet már kezdtem csupán nyűgnek érezni.
Szép metafora a weboldal költözéses vérfrissítés arra is, hogy a 2024-es évemet leginkább az újrakezdés jellemezte. Az újrakezdésben sok minden benne van számomra: nem egy egyenes út, sokkal inkább egy olyan folyamat, amelyben nehézségek is bőven megjelennek, a mélypontoktól elkezdve, a mértéktelennek tűnő harag megélésén át (amit mennyire nehéz is egészségesen megélni, nem elfojtva, mégsem rázúdítva a környezetre!), a bizonytalanság bénító és a szabadság felszabadító érzéseivel karöltve – mindez hullámvölgyekkel és megkérdőjelezésekkel tarkítva.
Egyszerre felszabadító és rettentően ijesztő volt a (korábbi) munkahelyem kereteiből kilépve, teljesen magamra hagyatkozva lassanként (sokkal lassabban, mint terveztem) elkezdeni tapogatózni az irodalomterápia világában, elkezdeni workshopokat kidolgozni-szervezni és intézményes kereteken kívül önismereti csoportot vezetni. Persze az elképzelés vs. valóság adott kedves kis gyomrosokat is: a workshopok nem úgy jöttek össze, ahogy szerettem volna, és a csoport megszervezése is meglehetősen rögös úton válhatott valóra, arról nem is beszélve, hogy lényegesen kevesebbet sikerült megvalósítanom a szakmai terveimből, mint terveztem. Nehéz volt ilyenkor nem kudarcként elkönyvelni a döntéseimet, még ha racionálisan tudom is, hogy ez egy út, a hibáiból is tanul az ember, minden tapasztalat formál. Mindemellett mindez csodálatos visszajelzéseket, megerősítéseket, és a nehézségek, akadályok mellett (és miatt!) is számtalan tanulságot hozott, amelyekért – annak ellenére, hogy ezek olykor cseppet sem kellemesek – nem lehetek elég hálás, hiszen mindig tanítanak valamit. Még ha időnként elég szar is.
A szakmai utamhoz sokat hozzáadott idén a coaching tanulmányaim elvégzése is. Mindig fontos volt számomra, hogy megtaláljam a saját utamat, saját módszereimet, bármivel is foglalkozzak. Minden újabb módszerből igyekszem kivenni azt, amit magamének érzek, amivel azonosulni tudok, és saját képemre formálva, mintegy építőkockaként hozzátenni a saját munkámhoz. A coaching és az irodalomterápia módszertanának ötvözése sokat formált a szemléletemen, és most jóleső izgatottsággal tölt el a gondolat, hogy megoszthatom ezt másokkal is.
Egy kis előzetes, avagy mi várható 2025-ben?
Ha már szót ejtettem a coaching és az irodalomterápia ötvözéséről, ideje elárulnom, hogy sokat dolgoztam azon, hogy 2025-ben újdonságként elérhetővé váljon az egyéni irodalomterápiás coaching. A módszer kreatívan ötvözi a coaching hagyományos eszközeit az irodalom erejével, így segít abban, hogy személyes fejlődésed során mélyebb megértést nyerj, és meglévő erőforrásaid felfedezésén és aktiválásán keresztül új irányokat találj.
Neked szól, ha egyéni ütemben és formában, négyszemközti (online) beszélgetések során, kreatív módszerekkel támogatva dolgoznál önismereteden, váltanál irányt az életedben, esetleg fogalmad sincs arról, hogy merre tovább, mit is szeretnél, merre haladj tovább – vagy „csupán” arról, hogy miként, merre indulj el a vágyaid, céljaid felé. A hagyományos coaching és az irodalomterápia ötvözésével arra törekedtem, hogy hétről hétre az irodalom, a könyvek, történetek varázslatával kísérve, vezetett módon, mégis játékosan és finoman tudj ránézni számodra jelentőséggel bíró témákra, olyan célokat tűzve, amelyek abban támogatnak, hogy közelebb kerülj ahhoz, hogy olyan életet élj, amiben jól érzed magadat.
Ha izgalmasan hangzik számodra, és nem szeretnél lemaradni, ide kattintva tudsz kötelezettségmentesen feliratkozni értesítés kérésére:
A Szák Zsófival közös, EGYENSÚLYPONT névre keresztelt irodalom- és művészetterápiás önismereti csoportunk várhatóan 2025-ben is indulni fog személyesen, Budapesten.
A jelenleg futó programhoz csatlakozni már nem lehet, de itt tudhatsz meg többet róla, ha érdekel, hogy mi várható a későbbiekben:
Újra lesz GYÓGYÍTÓ ÍRÁS workshop is, kicsoportos, online formában, amely maximálisan introvertáltbarát. A workshopon élményszinten, vezetett formában tapasztalhatsz meg olyan önismereti célú írásgyakorlatokat, amelyek segítenek egy (vagy több) számodra érzelmileg jelentős, nehéz esemény életedre gyakorolt hatását több szempontból körüljárni egy biztonságos, elfogadó térben. Emellett megismerkedhetsz néhány további írástechnikával, amelyeket önállóan tudsz használni a későbbiekben, amikor úgy érzed, hogy jól jönne egy kis támogatás.
Bővebb infókat a workshopról itt találsz:
És persze: továbbra is igyekszem elhozni a legérdekesebb könyvújdonságokat, és különböző könyves és irodalomterápiás tartalmakkal szolgálni a weboldalon és az Instagram oldalamon egyaránt.
Végezetül pedig köszönöm, hogy velem voltál, és kívánok (lelki)békés és izgalmas „önfelfedezésekben” bővelkedő 2025-ös évet.
Daniella